W wojnie z rosją już zginęło tysiące Ukraińców – Zełenski

W wojnie z rosją już zginęło tysiące Ukraińców – Zełenski

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Wojna, którą federacja rosyjska rozpoczęła przeciwko Ukrainie, zabiła już tysiące, w tym 79 dzieci – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu do Europejczyków, donosi korespondent Ukrinform.

Zełenski powiedział, że Ukraina przeżywa straszną wojnę, której Europa nie widziała od II wojny światowej. Podkreślił, że państwo ukraińskie tej wojny nie rozpoczęło. Prezydent stwierdził, że była to brutalna i cyniczna inwazja federacji rosyjskiej.

„To jest wojna przeciwko narodowi ukraińskiemu – przeciwko pokojowym i szczerym ludziom, których wy poznaliście bardzo dobrze przez lata – w latach naszej niepodległości. Zobaczyliśmy, że jesteśmy bardzo podobni. Jednakowo cenimy wolność, jednakowo cenimy równość, jednakowo chcemy żyć. Po prostu chcemy żyć. Jednakowo chcemy tylko najlepszego, najjaśniejszego dla naszych dzieci, dla naszych rodzin. Ale teraz żyjemy nie jednakowo - teraz, gdy trwa wojna i tysiące ludzie w niej zginęli i już zginęło 79 dzieci” – powiedział Zełenski.

Szef państwa ukraińskiego stwierdził, że obecnie Ukraińcy i Europejczycy są w fundamentalnie różnych warunkach. Wyjaśnił, że obywatele obcych krajów mogą być pewni długiej i szczęśliwej przyszłości.

„A dla nas to, co mamy, może być ostatnim. Po prostu ostatnim. Dzisiaj i nigdy więcej. Jak 79 ukraińskich dzieci, 79 ukraińskich rodzin zniszczonych przez tę wojnę, rosyjską inwazję. 79 rodzin, które straciły najcenniejsze, ale które są wciąż zmuszone do walki.

„Zmuszeni wziąć się w garść i przetrwać. I walczyć o przyszłość, która dla nich już się skończyła”– dodał Zełenski.

Podkreślił, że Ukraińcy i narody Europy muszą zrobić wszystko, aby liczba 79 się nie zmieniła.

Jak donosi Ukrinform, 24 lutego prezydent rosji władimir putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie jednocześnie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i Krymu. Niszczą miasta, ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, mieszkania i zabijają ludność cywilną.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację, a kraj odpiera najeźdźców.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-