Dziękuję za przyjęcie Ukraińców jak swoich - Ołena Zełenska

Dziękuję za przyjęcie Ukraińców jak swoich - Ołena Zełenska

zdjęcie
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska podziękowała Polsce i innym krajom europejskim, które przyjmują ukraińskich uchodźców.

Napisała o tym na Facebooku, donosi Ukrinform

„Dziecięce wózki na peronach Polski. Polskie mamy zostawiają je dla Ukrainek, bo wiedzą, że one przekraczały granicę tylko z walizką i dzieckiem. „Kanapkę, wodę?" - słyszą zmęczone Ukrainki już na granicy. Z jedzeniem, ubraniami, lekami całodobowo dyżurują tam polscy wolontariusze, by nakarmić i ogrzać. Polska przyjęła największą liczbę ukraińskich uchodźców – ponad milion. I nie tylko Polska! Słowacja, Rumunia, Węgry i Mołdawia pokazały się nie tylko jak sąsiedzi, ale jak prawdziwie braterskie narody ”- czytamy w poście.

Ołena Zełenska napisała, że kraje te natychmiast otworzyły swoje granice i stworzyły potężne zasoby internetowe, w których każdy Ukrainiec może znaleźć mieszkanie, lekarzy, prawników; wysłać dzieci ukraińskie do szkół i przedszkoli jako do własnych; zorganizować bezpłatną opiekę medyczną.

Pierwsza Dama zauważyła również, że i kraje, z którymi nie mamy granic, stały się bliższe.

„Litwa, Łotwa, Chorwacja, Bułgaria, Szwecja, Estonia, Norwegia, Finlandia, Dania pomagają wszystkim, czym mogą. Cała Unia Europejska jest otwarta na Ukrainę – wszystkie jej kraje przyznają status ochrony czasowej z prawem do mieszkania, pracy i nauki w nich. Bezpłatne przejazdy wprowadziły już Austria, Belgia, Holandia, Francja, Czechy, Niemcy, Estonia, Łotwa i Litwa. A wolontariusze pracują przez całą dobę w dziesiątkach krajów - zakwaterowują, dokarmiają, zbierają pomoc - zwykli ludzie, dla których ukraińska bieda nie jest cudzą. Dziękuję za przyjęcie Ukraińców jak swoich” – napisała Ołena Zełenska.

Według niej oczywiście nie tak Ukraina wyobrażała sobie integrację z Europą.

„Ale ogrzani i uratowani, na pewno wrócą do domu. Z waszym ciepłem w sercu” – napisał pierwsza dama.

Jak informowaliśmy, liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła dwa miliony.

Wojna z rosyjskim najeźdźcą trwa na Ukrainie od 24 lutego. Siły Zbrojne Ukrainy, przy wsparciu całego narodu, odważnie stawiają opór agresji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-