Od początku wojny z Ukrainy wyjechało 1,2 mln obywateli – ONZ

Od początku wojny z Ukrainy wyjechało 1,2 mln obywateli – ONZ

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według ONZ od początku zakrojonej na szeroką skalę agresji zbrojnej przez Rosję ponad 1,2 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy.

Zostało to ogłoszone przez Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji w Telegramie, donosi Ukrinform.

W szczególności, według ONZ, do Polski wyjechało 650 tys. Ukraińców, 145 tys. do Rumunii, 103 tys. do Mołdawii i 90 tys. na Słowację.

Ponadto wiele rodzin opuściło swoje domy i przeniosło się do innych ukraińskich miast, podała ONZ.

Jak poinformował Ukrinform, 4 marca Rada UE jednogłośnie poparła decyzję o wprowadzeniu systemu tymczasowej ochrony dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną.

24 lutego prezydent Rosji Putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wszczął śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-