Zełenski zwrócił się do narodów europejskich

Zełenski zwrócił się do narodów europejskich

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do narodów Europy i podziękował im za wsparcie.

Wideo głowy państwa został wyemitowany na placach różnych miast i opublikowany na stronie prezydenta na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Życzę wam zdrowia, narody Europy! Tak wita się na Ukrainie nasze wojsko, nasi bohaterowie światła! Ci, którzy chronią nasze domy, nasze dzieci, naszą przyszłość, naszą wolność, naszą Europę, ukraińską Europę, która jest częścią waszej rodziny. Ale ostatnio wszyscy, obywatele Ukrainy, nie tylko wojskowi, ale my wszyscy, zaczęliśmy się tak witać” – powiedział Zełenski na początku swojego przemówienia.

Pierwszą minutę swojego wystąpienia poświęcił uczczeniu pamięci wszystkich zabitych ukraińskich żołnierzy, służb specjalnych, policji, wywiadu, strażaków – „tych, którzy oddali życie, którzy są teraz wśród nas, ale już ich nie widzimy”.

„Chcę też udzielić drugiej minuty ciszy – w hołdzie naszym cywilom: dorosłym i dzieciom, dziesiątkom i setkom tych, którzy oddali życie, ale o tym nie wiedzieli. Oddali swoje życie i otrzymali wieczny pokój. Proszę o uczczenie ich pamięci w milczeniu” – powiedział głowa państwa.

Prezydent poświęcił trzecią minutę narodom Europy i wezwał, by nie milczeć, wychodzić na ulice, wspierać Ukrainę.

„Wspierajcie naszą wolność. Bo to zwycięstwo nie tylko nad wojskiem rosyjskim, to zwycięstwo światła nad ciemnością. To jest zwycięstwo dobra nad złem. Zwycięstwo wolności nad tym, co dzieje się dzisiaj w naszym kraju, na terytorium Ukrainy. Nie milczcie, wspierajcie Ukrainę. Bo jeśli Ukraina nie przetrwa, nie przetrwa cała Europa. Jeśli Ukraina upadnie, upadnie cała Europa. A jeśli wygramy - a ufam naszym ludziom, ufam wam - będzie to wielkie zwycięstwo demokracji, wartości, zwycięstwo wolności” - podkreślił Zełenski.

Dodał, że wtedy chwile milczenia zamienią się w lata rozwoju. „Europa, bądź tak silna, jak naród Ukrainy. Chwała Ukrainie!" - podkreślił prezydent.

Służba prasowa Kancelarii Prezydenta odnotowała, że wiece w obronie Ukrainy i przeciwko rosyjskiej inwazji, które transmitowały orędzie prezydenta, odbywały się we Frankfurcie, Pradze, Lyonie, Tbilisi, Wiedniu, Bratysławie, Wilnie. Łącznie wzięło w nich udział około 200 000 osób.

Jak donosi Ukrinform, 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił początek inwazji wojskowej na Ukrainę. Wojska rosyjskie zabijają ludność cywilną, ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę i domy. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-