Pożar i groźba wybuchu elektrowni w Zaporożu są badane jako ekobójstwo i atak terrorystyczny

Pożar i groźba wybuchu elektrowni w Zaporożu są badane jako ekobójstwo i atak terrorystyczny

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęły śledztwo w sprawie ekobójstwa - według śledztwa działanie wroga grozi katastrofą ekologiczną na Ukrainie i w Europie - informuje służba prasowa Prokuratury Generalnej, donosi Ukrinform.

Prokuratura Generalna przypomniała, że ostatniej nocy rosyjskie siły zbrojne zaatakowały elektrownię atomową Zaporoża w Enerhodarze, która jest największą elektrownią atomową w Europie i szóstą na świecie.

„Ostrzeliwanie wroga spowodowały pożar i groźbę wybuchu nuklearnego, co może skutkować globalną katastrofą ekologiczną. Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęły śledztwo w sprawie popełnienia ekobójstwa i aktu terrorystycznego (art. 28 art. 441 i art. 258 kodeksu karnego Ukrainy)” – czytamy w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że prawo międzynarodowe zabrania wojskowego lub wrogiego użycia środków wpływania na środowisko.

W szczególności, zgodnie z konwencjami genewskimi, instalacje i konstrukcje zawierające niebezpieczne siły, a mianowicie tamy, zapory i elektrownie jądrowe, nie mogą być atakowane.

„Agresor nie zapomina jednak o ostrzale osiedli, szkół, przedszkoli, szpitali i niemal codziennych ataków na obiekty wysokiego ryzyka" - powiedziała policja.

Określono, że w pierwszym dniu wojny wojska rosyjskie zajęły elektrownię atomową w Czarnobylu i obecnie przetrzymują bezprawnie personel w Czarnobylu.

„Z powodu przemieszczania się ciężkiego sprzętu wroga, górna warstwa gleby na obszarach dotkniętych skażeniem radioaktywnym po katastrofie w Czarnobylu została uszkodzona. Radioaktywny pył uniósł się w powietrze. Według Automated Radiation Control System wskaźniki w strefie wykluczenia wzrosły z 4,6 do 15,7 razy w porównaniu do średniej rocznej ”- powiedziała Prokuratura Generalna.

Podano również, że w wyniku ostrzału terenu składowiska odpadów promieniotwórczych kijowskiego oddziału Stowarzyszenia Radon w Kijowie, Automated Radiation Monitoring System został wyłączony.

Ponadto, według policji, agresor celowo zaatakował i ostrzelał magazyn ropy we wsi Kriaczki, gmina Wasylkowa, obwód kijowski. Pożar w tej składnicy ropy naftowej doprowadził do masowego zanieczyszczenia atmosfery substancjami szkodliwymi oraz zanieczyszczenia ziemi benzopirenem przedostającym się do wód gruntowych.

Według Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy szkoda dla środowiska spowodowana tym pożarem wynosi 810 miliardów hrywien. Rosyjskie siły zbrojne również ostrzelały i wywołały pożary w magazynach ropy naftowej w Ochtyrce, obwodzie sumskim i Czernihowie.

Wróg zrzuca rakiety na głowy naszych dzieci, odbiera im życie, zostawia nas bez dachu, wody, ciepła i światła, a jednocześnie próbuje nas otruć i spowodować, oprócz wojny, katastrofy ekologiczne” – czytamy w oświadczeniu.

24 lutego Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie. Wojska rosyjskie jednocześnie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i Krymu. Niszczą miasta, zabijają cywilów, ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, a pociski uderzają w domy Ukraińców. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację. Siły Zbrojne Ukrainy, przy wsparciu całego narodu, odważnie stawiają opór agresji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-