Teren zaporoskiej elektrowni jądrowej został zajęty przez rosyjskie wojsko

Teren zaporoskiej elektrowni jądrowej został zajęty przez rosyjskie wojsko

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Obecnie teren zaporoskiej elektrowni jądrowej jest okupowany przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej - napisała służba prasowa Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Bloki energetyczne pozostają nienaruszone, doszło do uszkodzenia przedziału reaktora bloku nr 1, co nie wpływa na bezpieczeństwo bloku. Systemy i elementy ważne dla bezpieczeństwa są sprawne” - napisano w oświadczeniu.

Zwraca się uwagę, że dotychczas nie odnotowano zmian w stanie napromieniowania.

Aktywowano Sztab Informacyjny i Kryzysowy.

Stan bloków: trwają remonty planowe i prewencyjne na bloku nr 1, bloki nr 2, 3 są odłączone od sieci i trwa chłodzenie instalacji jądrowych, blok nr 4 pracuje (moc elektryczna 690 MW) ), w blokach energetycznych nr 5, 6 prowadzone są instalacje chłodzenia jądrowego.

Personel operacyjny monitoruje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę zgodnie z wymaganiami przepisów technologicznych dotyczących bezpiecznej eksploatacji.

Jak informował Ukrinform, w nocy przed piątkiem w Zaporożu wybuchł pożar w wyniku ostrzału ciężkiego sprzętu armii rosyjskiej.

Zarejestrowano trafienie w pierwszym bloku energetycznym – powiedział Andrij Tuz, przedstawiciel służby prasowej Państwowej Inspekcji Regulacji Jądrowej.

Enerhoatom wydał oświadczenie skierowane do społeczności światowej, ostrzegając, że ostrzał stanowią „pogwałcenie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego największego obiektu jądrowego w Europie, co może mieć poważne i tragiczne konsekwencje dla świata”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-