Ukraina nie osiągnęła w negocjacjach z Rosją takich wyników, na jakie liczyła - Podoliak

Ukraina nie osiągnęła w negocjacjach z Rosją takich wyników, na jakie liczyła - Podoliak

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Delegacja ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na jakie liczyła w rozmowach z delegacją rosyjską - poinformował briefingu Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, donosi korespondent Ukrinformu.

„Właśnie zakończyła się druga runda rozmów między stroną rosyjską i ukraińską. Niestety nie osiągnęliśmy oczekiwanych wyników” – powiedział.

Jednocześnie Podoliak powiedział, że szczegółowo omówiono aspekt humanitarny, ponieważ w wielu miastach dochodzi do „dramatycznej sytuacji” z możliwością ewakuacji, a także z żywnością i lekarstwami.

Odnosząc się do oficjalnej decyzji, doradca szefa KP wyjaśnił, że strony zgodziły się wspólnie zapewnić humanitarne korytarze ewakuacji ludności cywilnej, a także dostawy leków i żywności do miejsc najbardziej zaciekłych walk z możliwością tymczasowego zawieszenia broni sektorów, w których się odbywa.

„To znaczy nie wszędzie, ale tylko w tych miejscach, gdzie będą korytarze humanitarne, może dojść do zawieszenia broni. Podczas ewakuacji. W tym celu w najbliższym czasie zostaną zorganizowane specjalne kanały komunikacji i interakcji, i odpowiednie procedury logistyczne” – powiedział.

Dodał też, że delegacje zgodziły się jak najszybciej kontynuować prace w trzeciej rundzie rozmów.

Jak informowaliśmy, 3 marca odbyła się druga runda rozmów delegacji ukraińskiej i rosyjskiej.

Według doradcy przywódcy OPU Mychajło Podoliaka kluczowe kwestie to natychmiastowe zawieszenie broni, zawieszenie broni oraz humanitarne korytarze do ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek i miast.

28 lutego delegacje ukraińska i rosyjska odbyły pierwszą rundę rozmów na Białorusi i udały się do swoich stolic w celu konsultacji dalszych rozwiązań. Według Podoliaka negocjacje między delegacjami były trudne, ale bez obowiązkowych ultimatum.

W skład delegacji weszli Dawyd Arachamia – głowa partii Sługa Narodu, Ołeksij Reznikow - Minister Obrony Ukrainy, Mychajło Podoliak - Doradca Szefa Kancelarii Prezydenta, Andrij Kostin - I Zastępca Szefa Ukraińskiej Delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej, Rustem Umerow i Mykoła Toczycki.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i miasteczek przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.

W kraju wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraina złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-