Charków - Wróg próbuje otoczyć miasto, ale ponosi straty, a tempo ofensywy spada

Charków - Wróg próbuje otoczyć miasto, ale ponosi straty, a tempo ofensywy spada

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Wojska rosyjskie próbują kontynuować ofensywę na Charków i Łozową, ale tempo tej ofensywy zwalnia, a wróg ponosi straty - powiedział na briefingu niezależny doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ołeksij Arestowycz, donosi Ukrinform.

„Wróg próbuje kontynuować ofensywę na miasto Charków, miasto Łozowa, posuwając się i próbując zdobyć Charków od zachodu, ale poniósł katastrofalne straty w uzbrojeniu, sprzęcie wojskowym, personelu, a teraz tempo tej ofensywy zwalnia” - powiedział Arestowycz.

Zapewnił też, że Mariupol "trzyma się", i sytuacja jest pod kontrolą.

Według niego Zaporoże i Enerhodar są pod kontrolą Ukrainy i są gotowe do obrony. Arestowycz dodał, że elektrownie jądrowe na południu Ukrainy i Zaporożu są teraz bezpieczne.

Powiedział też, że w obwodzie mikołajowskim nieprzyjaciel próbuje się przesuwać, ale już drugi dzień, ponosi druzgocące porażki i „nie może pochwalić się żadnym sukcesem taktycznym, nie tak operacyjnym”.

Jednocześnie doradca szefa Sił Zbrojnych poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy zajmują główne pozycje i znajdują się na obrzeżach Horliwki, co według niego rozprasza znaczne siły i uwagę wroga.

Zauważył jednak, że doniesienia o rzekomo udających się rosyjskich statkach do Odessy „z radością przyjęli obrońcy Odessy, którzy nie mogą się doczekać wroga”.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent Putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Wojska rosyjskie zabijają cywilów, ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, a pociski uderzają w domy Ukraińców.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację. Siły Zbrojne Ukrainy przy wsparciu całego narodu odważnie stawiają opór agresji.

Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wszczął śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie.

38 krajów wspólnie zaapelowało do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o zbadanie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-