Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Chcemy widzieć Ukrainę w UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Chcemy widzieć Ukrainę w UE

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska chce widzieć w swoim składzie Ukrainę, a to nastąpi z czasem - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla Euronews, donosi Ukrinform.

„Ukraina jest zaangażowana w niektóre procesy europejskie, takie jak integracja rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem UE. Bardzo ściśle współpracujemy, na przykład w energetyce i innych obszarach. Z czasem Ukraina musi przystąpić do UE, ten kraj jest jednym z nas i chcemy go widzieć w europejskiej rodzinie” – powiedziała von der Leyen, zapytana, czy Ukrainie należy przyznać status kandydata do UE.

Podkreśliła też, że Unia Europejska jest niezwykle solidarna z Ukrainą.

„Jeśli spojrzeć na uchodźców, którzy są przyjmowani w Unii Europejskiej, wsparcie finansowe, a teraz dostawy sprzętu wojskowego, wszystko to pokazuje głęboką solidarność z Ukrainą. Podzielają nasze wartości. Bronią naszych zasad. Ukraińcy chcą żyć w pokoju. Dlatego zasługują na naszą pełną solidarność i ją mają” – powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że Unia Europejska nałożyła na Rosję szereg surowych sankcji w sferze finansowej i gospodarczej, a także postanowiła dostarczyć Ukrainie sprzęt wojskowy oraz zakazać rosyjskich kanałów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Ponadto UE rozszerza również sankcje wobec Białorusi – dodała.

Jak poinformował Ukrinform, wcześniejszy prezydent Polski Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy i Litwy powiedział, że Ukraina zasługuje na status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, a Polska i Litwa zrobią wszystko, co możliwe.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów, w tym prywatnych.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Czwartego dnia wojska rosyjskie ostrzelały i zniszczyły kluczowe obiekty infrastruktury, a pociski uderzyły w budynki mieszkalne.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-