Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji: Stany zaproponowały ewakuację Zełenskiego, ale ten odmówił - The Washington Post

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji: Stany zaproponowały ewakuację Zełenskiego, ale ten odmówił - The Washington Post

Ukrinform
Rząd USA zaoferował pomoc prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu w bezpiecznym opuszczeniu stolicy Ukrainy i uniknięciu schwytania lub zabójstwa przez rosyjskie wojsko, ale on odmówił - podało w piątek wpływowe pismo The Washington Post, cytujące urzędników USA i członków Kongresu, donosi Ukrinform.

„Przedstawiciele władz amerykańskich rozmawiali z Zełenskim o kwestiach bezpieczeństwa, w szczególności o najbezpieczniejszych miejscach dla pobytu prezydenta, aby zapewnić ciągłość przywództwa" - powiedział w publikacji wysoki rangą urzędnik administracji.

Potwierdził to przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff.

„Poinformowaliśmy go nie tylko o groźbie inwazji rosyjskiej, która jest teraz realna, ale także o zagrożeniu dla niego osobiście” – powiedział kongresmen.

„Jesteśmy gotowi pomóc mu w jakikolwiek sposób” – dodał Schiff.

W związku z tym publikacja zauważa, że jednym z celów szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie dla Rosji jest eliminacja lub schwytanie urzędującego prezydenta Ukrainy i ustanowienie kremlowskiej marionetki na jego czele. W ten sposób Putin „mógł uniknąć kosztownej, przedłużającej się okupacji Ukrainy”.

Zełenski już od kilku tygodni zdawał sobie sprawę z obaw USA o jego osobiste bezpieczeństwo, ponieważ podczas styczniowej wizyty na Ukrainie został osobiście ostrzeżony o „powadze” sprawy przez szefa CIA Williama Burnsa.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki również powiedziała dzień wcześniej, że władze USA były w kontakcie z prezydentem Zełenskim, ale powiedziała, że nie będzie wchodzić w szczegóły dotyczące jego bezpieczeństwa.

„Pracujemy nad zapewnieniem mu wsparcia” – powiedziała.

Tymczasem kanały propagandowe nadal rozpowszechniają pogłoski, że prezydent Zełenski rzekomo uciekł z Ukrainy. Jednak w piątek opublikował wideo w otoczeniu swoich czołowych doradców i premiera - donosi The Washington Post.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-