Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji: Putin, Ławrow i 13 urzędników Kremla - Departament Skarbu USA ogłasza listę nowych sankcji

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji: Putin, Ławrow i 13 urzędników Kremla - Departament Skarbu USA ogłasza listę nowych sankcji

Ukrinform
Departament Skarbu USA ogłosił oficjalną listę nowych indywidualnych sankcji w związku z rosyjską agresją, która obejmuje nie tylko prezydenta Putina i ministra spraw zagranicznych Ławrowa, ale także kilkunastu innych wysokich rangą urzędników rosyjskich.

Lista jest publikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Skarbu USA, donosi Ukrinform.

„Prezydent Putin i minister Ławrow są bezpośrednio odpowiedzialni za niesprowokowaną i nielegalną nową inwazję Rosji na Ukrainę, demokratyczne suwerenne państwo” – czytamy w dokumencie.

Podkreśla się, że Departament Skarbu USA rzadko nakłada sankcje na głowy państw. W szczególności na liście znajdują się tacy despoci jak Kim Dzong Un, Aleksander Łukaszenko i Baszar al-Assad - poinformował Departament Skarbu USA.

Ponadto Stany Zjednoczone nakładają sankcje na 11 rosyjskich urzędników – członków Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i osoby bliskie przywódcy Kremla:

Walentina Matwienko, Przewodnicząca Rady Federacji;

Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiego wywiadu zagranicznego;

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej;

Siergiej Iwanow, Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej;

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej;

Władimir Kolokolcew, minister spraw wewnętrznych;

Aleksander Bortnikow, dyrektor FSB;

Igor Krasnow, Prokurator Generalny;

Igor Szczegolew, Pełnomocny Przedstawiciel Prezydenta w Centralnym Okręgu Federacji Rosyjskiej;

Władimir Ustinow, Pełnomocny Przedstawiciel Prezydenta w Południowym Okręgu Federacji Rosyjskiej;

Wiktor Zołotow, szef Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Ponadto na kolejnej liście sankcji opublikowanych przez Ministerstwo Skarbu USA w piątek znalazły się również nazwiska rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu oraz szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerija Gierasimowa.

Jak podał Ukrinform, w piątek Biały Dom oficjalnie ogłosił nałożenie na Kreml bezpośrednich sankcji USA i UE, czyniąc go odpowiedzialnym za rozpoczęcie nowego aktu agresji na Ukrainę.

24 lutego szef państwa-agresora Władimir Putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Około godziny 4 rano Federacja Rosyjska uderzyła na Ukrainę i rozpoczęła wojnę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że na całym terytorium Ukrainy wprowadzany jest stan wojenny.

Rankiem 24 lutego Rada Najwyższa zatwierdziła dekret Zełenskiego o wprowadzeniu stanu wojennego na całej Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-