Kraje G7 przekażą Ukrainie 50 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów

Kraje G7 przekażą Ukrainie 50 miliardów dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów

Ukrinform
Kraje "Grupy Siedmiu" do końca 2024 roku przekażą Ukrainie dodatkowe 50 miliardów dolarów z wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, taką informację podczas telefonicznego briefingu potwierdził doradca dyplomatyczny prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Emmanuel Bonne.

„Liderzy podjęli decyzję. Potwierdzimy nasze wsparcie dla Ukrainy w formie wspólnego kredytu w wysokości 50 miliardów euro, który kraje G7 przekażą Ukrainie do końca roku," poinformował.

Według niego, jest to kredyt amerykański, „ale może być uzupełniony europejskimi funduszami lub wkładami krajowymi”.

Wyjaśnił, że kredyt dla Ukrainy planuje się spłacać z dochodów pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów w Unii Europejskiej.

„I zrozumiałe jest, że jeśli rosyjskie aktywa zostaną odmrożone z jakichś powodów lub jeśli dochody z rosyjskich aktywów nie przyniosą więcej niż potrzeba na sfinansowanie kredytu, wtedy pojawia się kwestia podziału obciążenia,” wyjaśnił Bonne.

Specjaliści techniczni muszą uzgodnić umowę, która będzie służyć do finansowania kredytu, a także upewnić się, że odpowiada ona wszystkim przepisom prawa finansów publicznych.

„Ale sprawy potoczą się bardzo szybko i w każdym razie 50 miliardów zostanie wypłacone do końca 2024 roku,” dodał doradca Macrona.

"Świetne wieści od G7: Kolejne 50 miliardów dolarów dla Ukrainy. W tym celu wykorzystujemy odsetki z zamrożonych aktywów – sprytny instrument, który pokazuje naszą jedność wobec Putina, bardzo pomaga Ukrainie i odciąża budżety. Teraz pracujemy nad szczegółami," napisał minister Christian Lindner w sieci X.

Jak informował Ukrinform, USA są gotowe udzielić Ukrainie kredytu na 50 miliardów dolarów, który będzie spłacany z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, jeśli UE przedłuży sankcje wobec Moskwy na czas nieokreślony.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-