Scholz zapowiedział przekazanie trzeciego systemu Patriot, instalacji IRIS-T i Gepardów na Ukrainę

Scholz zapowiedział przekazanie trzeciego systemu Patriot, instalacji IRIS-T i Gepardów na Ukrainę

Ukrinform
Niemcy w najbliższej przyszłości przekażą Ukrainie dodatkowe środki ochrony nieba i mają nadzieję, że do niemieckiej inicjatywy przyłączą się inne kraje.

Powiedział to niemiecki kanclerz Olaf Scholz podczas otwierania Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w Berlinie, relacjonuje korespondent Ukrinform.

„W nadchodzących tygodniach i miesiącach dostarczymy trzeci system Patriot, a także system Iris-T SLM, Gepardy, rakiety i amunicję artyleryjską” – powiedział Scholz.

Korzystając z okazji, zwrócił się do obecnych z apelem o pomoc Niemcom w inicjatywie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy „w każdy możliwy sposób”.

Scholz nazwał podpisaną między Niemcami a Ukrainą umowę o bezpieczeństwie gwarancją przyszłości Ukrainy i przedsiębiorców pracujących lub planujących pracować na Ukrainie. Szef rządu liczy na napływ prywatnego kapitału i podkreślił, że wolumen wymiany handlowej między obydwoma krajami nie tylko nie spadł, ale znacznie wzrósł w porównaniu z poziomem przedwojennym. Ukraina zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem gwarancji udzielanych przez niemiecki rząd dla nowych inwestycji.

„Dzisiaj w Berlinie nadal pracujemy na rzecz silnej, wolnej europejskiej Ukrainy” – powiedział Scholz.

Kanclerz zauważył, że obecna konferencja jest trzecią po rozpoczęciu wojny na pełną skalę, ale pierwszą po uzyskaniu przez Kijów statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE.

„Kiedy mówimy o odbudowie Ukrainy, mówimy o odbudowie przyszłego nowego członka UE” – dodał polityk.

Scholz podkreślił odwagę, z jaką Ukraińcy w dalszym ciągu pracują w przedsiębiorstwach i odbudowują swój kraj pod rosyjskimi bombami. Zgodził się, że wojna nie powinna stać się „normalną”, ale odbudowę należy rozpocząć już teraz.

„Stosunki między Ukrainą a Niemcami nigdy nie były tak bliskie i pełne zaufania jak dzisiaj” – powiedział szef niemieckiego rządu.

Szef niemieckiego rządu zwrócił także uwagę na fakt, że obecnie w Niemczech przebywa ponad 1 milion Ukraińców, którzy znaleźli tu schronienie przed wojną.

„Nie możemy im powiedzieć, kiedy wojna się skończy, ale ona się skończy i odbudujemy Ukrainę” – podkreślił polityk.

Według niego ci, którzy obecnie przebywają w Niemczech i innych krajach, mogą stać się pomostami między tymi państwami a ich Ojczyzną i odegrać ważną rolę w odbudowie. Berlin z kolei zapewnia pomoc wojskową i humanitarną i, jak zapewnił Scholz, „kolejne miliardy euro są w drodze”.

W swoim przemówieniu Scholz wyraził pełne przekonanie, że Rosji nie uda się zrealizować swoich imperialnych ambicji, a Ukraińcy nigdy się nie poddadzą. Partnerzy, Niemcy stoją i będą stać przy Ukrainie na wybranej przez nią drodze tak długo, jak będzie to konieczne, a Putin musi zrozumieć, że nie będzie w stanie osiągnąć zwycięstwa militarnego i narzucić Ukrainie pokoju, w związku z czym będzie zmuszony wycofać swoje wojska – powiedział szef niemieckiego rządu.

Scholz zakończył swoje przemówienie po ukraińsku: „Chwała Ukrainie!”

Przypominamy, że w dwudniowej Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy w Berlinie bierze udział ponad 2 tysiące polityków, dyplomatów, biznesmenów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-