Konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy jest jednocześnie konferencją obronną – powiedział wicekanclerz Niemiec

Konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy jest jednocześnie konferencją obronną – powiedział wicekanclerz Niemiec

Ukrinform
Konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy, która rozpoczyna się we wtorek w stolicy Niemiec, będzie dotyczyła nie tylko kwestii odbudowy, ale także obronności i wzmocnienia wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Jak poinformował korespondent Ukrinform, stwierdził to Minister Gospodarki, wicekanclerz Niemiec Robert Habeck w komentarzu dla dziennikarzy przed rozpoczęciem Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie.

„Wojna toczy się z wielkim okrucieństwem. Konferencja nosi nazwę konferencji poświęconej odbudowie, ale kiedy kilka miesięcy temu odwiedziłem Kijów z panem Zełenskim, szybko zgodziliśmy się, że powinna to być konferencja na temat odbudowy i obrony. Na porządku dziennym jest także współpraca wojskowa, ponieważ należy kontynuować wsparcie wojskowe dla Ukrainy” – powiedział.

Habeck zwrócił uwagę na ogromne cierpienia ludności ukraińskiej w wyniku rosyjskich ataków i niemal doszczętnie zniszczonego systemu energetycznego Ukrainy. „Ale Niemcy oraz ich przyjaciele i sojusznicy stoją po stronie Ukrainy” – zapewnił.

Minister Gospodarki zauważył, że inicjowane przez Niemcy fundusze i programy inwestycyjne „przyciągają na Ukrainę wiele firm”, a „wsparcie na rzecz stabilizacji systemu energetycznego pracuje pełną parą”.

„A współpraca wojskowa również staje się coraz bardziej konkretna, a niektóre niemieckie firmy na Ukrainie utworzyły już własne centra naprawcze lub zakłady produkcyjne. Dlatego ta konferencja ma na celu jak najbardziej skonkretyzować kwestie” – powiedział Habeck.

Jak podaje Ukrinform, w Berlinie rozpocznie się Konferencja Odbudowy Ukrainy z udziałem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

W dwudniowym wydarzeniu bierze udział ponad 2000 polityków, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, gmin, społeczeństwa obywatelskiego z różnych krajów itp.

To już trzecia taka konferencja podczas pełnowymiarowego starcia Rosja-Ukraina. Poprzednie odbyły się w Lugano (Szwajcaria) i Londynie. Planuje się, że URC 2025 odbędzie się we Włoszech.

Archiwalne zdjęcie


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-