Roman Suszczenko usunął plakat #FREESUSHCHENKO z budynku Ukrinform ZDJĘCIE, WIDEO

Roman Suszczenko usunął plakat #FREESUSHCHENKO z budynku Ukrinform ZDJĘCIE, WIDEO

Ukrinform
Korespondent Ukrinform, Roman Suszczenko, który wrócił na Ukrainę 7 września w ramach wymiany więźniów z Federacją Rosyjską, sam usunął plakat # FREESUSHCHENKO z fasady agencji prasowej – donosi korespondent Ukrinform.

Suszczenko i jego obrońca Mark Feygin organizują pierwszą konferencję prasową w Ukrinform od czasu uwolnienia dziennikarza.

Przypomnijmy, korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, z naruszeniem zasad międzynarodowych, został zatrzymany w Moskwie 30 września 2016 roku, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji. Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

Do ​​zwolnienia Suszczenko apelowały takie organizacje: Departament Stanu USA, UE, Parlament Europejski, OBWE, PACE, komisje Narodów Zjednoczonych, Sejm Polski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy, Stała Rady OBWE w Wiedniu USA i UE.

Oświadczenia, podtrzymujące Ukraińca wydały organizacje takie jak: Reporterzy bez Granic, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Komitet Ochrony Dziennikarzy, UNESCO, EANA, amerykańska Komisja Helsińska oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN. Ponadto w różnych miastach na całym świecie podejmowano działania mające na celu uwolnienie Suszczenki i innych ukraińskich więźniów politycznych.

Suszczenko otrzymał Order Odwagi 3 stopnia. Otrzymał także nagrodę Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy za wolność słowa. Ponadto jury rosyjskiej nagrody Andrzeja Sacharowa przyznało mu Sacharowski Order Odwagi.

W Kijowie, Brukseli, Warszawie, Paryżu, Kiszyniowie, Nowym Jorku, Gdańsku i Strasburgu ii w Pradze odbyły się wystawy rysunków Suszczenko, które stworzył w latach 2016-2019 podczas swojego pobytu w areszcie Lefortowo w Moskwie oraz w kolonii w regionie Kirowa.

Suszczenko pracuje w ukraińskiej agencji informacyjnej „Ukrinform” od 2002 roku, a od 2010 roku jest korespondentem we Francji.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-