Ludmiła Denisowa - komisarz ds. Praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy
Śledzimy za zdrowiem i warunkami przetrzymywania Romana Suszczenko.
23.07.2019 15:08

15 lipca w biurze Komisarza Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy odbyło się oficjalne spotkanie Ludmiły Denisowej z rosyjskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich Tatianą Moskalkową. Tematem spotkania była przede wszystkim kwestia uwolnienia obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej i okupowanego Krymu, a także obywateli Federacji Rosyjskiej przetrzymywanych na Ukrainie.

Korespondent Ukrinform miał okazję porozmawiać z Ludmiłą Denisową po oficjalnej konferencji prasowej i zapytać o dalsze plany podczas następnej wizyty ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich w Moskwie, a także o tym, czy można odwiedzić kolonię, w której przetrzymywany jest dziennikarz Roman Suszczenko.

- Co wiadomo o dziennikarzu Ukrinform Romanie Suszczenko, czy istnieje możliwość spotkania się z nim podczas podróży do Rosji?

- Dzisiaj, podczas dyskusji na temat naszych więźniów politycznych z panią Moskalkową, omawialiśmy możliwe wizyty, na przykład, do Edema Bekirowa, który bardzo cierpi, jego stan zdrowia bardzo się pogorszył, a ona zbada możliwość odwiedzenia pana Bekirowa.

Jeśli chodzi o innych obywateli Ukrainy, którzy przebywają w miejscach pozbawienia wolności w Federacji Rosyjskiej i odwiedzania ich przeze mnie - nic jeszcze nie zostało postanowione, nie podjęto żadnych decyzji.

Pani Moskalkowa nie ma uprawnień do podejmowania takich decyzji. Dlatego zawsze współpracujemy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Jest to możliwe, ale tylko w warunkach porozumienia między państwami. Już na początku roku zaapelowałam do Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej o wizytę w ramach tych porozumień, które zostały osiągnięte latem 2018 roku. I otrzymaliśmy notę ​​z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej o możliwości takiej wizyty w ramach tych umów i żebym wymieniła obywateli Ukrainy, których chcę odwiedzić.

Podałam taką listę - i jak dotąd nie podjęto żadnych decyzji dotyczących mojej wizyty. To znaczy, nie wiem nic o niej, ponieważ dotychczas nie udzielono odpowiedzi na notę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, dotyczącą mojej wizyty.

Jeśli chodzi o Romana Suszczenko: śledzimy (i reagujemy) - jak tylko pojawia się coś o jego stanie zdrowia, warunkach przebywania, jak tylko dowiadujemy się, że jest coś nie tak. Na przykład tak było, po przeniesieniu z Lefortowo do miejsca odbywania kary... z pewnością dzięki mojej interwencji warunki te uległy poprawie.

Wiem, że miesiąc temu były u niego żona i córka. Ja potem rozmawiałam z jego żoną i wydaje się, że wszystko było w porządku.

Ale najgorsze jest to, że wciąż jest za kratkami. I dlatego głównym problemem jest jego uwolnienie. Teraz negocjujemy - zarówno jako biuro komisarza i jako Ukraina - aby uwolnić wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przebywają w miejscach pozbawienia wolności Federacji Rosyjskiej i na Krymie.

- Czy była taka rozmowa, czy istnieje możliwość pewnej wymiany, w szczególności w odniesieniu do Romana Suszczenko? W mediach została upubliczniona wersja, o możliwej wymianie na Kiriła Wyszyńskiego, szefa „RIA Novosti Ukraina”.

- No, tylko media rozpowszechniają takie informacje. Jeśli słyszałaś przemówienia Prezydenta Zełenskiego, to wiesz - nie mówi o wymianie, mówi o uwolnieniu.

- Wcześniej mówiła Pani, że osobiście spotkała się z Zełenskim faktycznie po ceremonii inauguracji w maju. Z biurem prezydenta nadal jest kontakt - czy istnieje wspólna praca nad uwolnieniem więźniów politycznych i jeńców wojennych?

- Pierwsze spotkanie, oczywiście, było oficjalne, już 21 maja, jak mówiłam, z panem prezydenta. Przekazałam mu wszystkie informacje o obywatelach Ukrainy, którzy są przetrzymywani na terytorium Federacji Rosyjskiej i na okupowanym Krymie. On jest całkowicie w stałym dostępie, tzn. wszystkie te konsultacje są przeprowadzane prawie codziennie. Są spotkania robocze i zwykłe spotkania i myślę, że to wszystko przyniesie rezultaty.

- Na konferencji prasowej zapowiedziano Pani wizytę w Federacji Rosyjskiej. Czy może Pani powiedzieć trochę więcej o tym, co jest obecnie planowane?

- Dzisiaj wyjeżdżam do Moskwy. Jutro spotykam się z panią Moskalkową w jej biurze, ponieważ umówiliśmy się poczynić pewne kroki, przygotować niektóre dokumenty - co dało nam okazję do dokładniejszego omówienia naszego zadania, kwestii, związanych z realizacją praw humanitarnych naszych obywateli, w tym – dla wypracowania mechanizmu powrotu naszych obywateli.

Ołeksandra Żarkowa, Kijów

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-