
W Warszawie odbyło się forum „Bądź odważny jak Ukraina”
Jak podaje korespondent Ukrinform, w wydarzeniu wzięło udział ponad 300 wolontariuszy, osobistości kultury, biznesmenów, dyplomatów i przedstawicieli ukraińskiej diaspory.
„Głównym celem forum jest zjednoczenie i wzajemne wsparcie. To forum, na którym wymieniamy się pomysłami, dzielimy się tym, co jest dla nas ważne i co nas boli. To wydarzenie, na którym wzajemnie się wspieramy, motywujemy, by się nie poddawać, iść naprzód i bronić interesów Ukrainy. „Każdy powinien to robić u siebie: ktoś w wolontariacie, ktoś w biznesie i ktoś w kulturze, bo biznes, kultura i wolontariat to trzy filary, na których opiera się nasze forum” – zauważyła w komentarzu dla agencji Natalia Panczenko, współorganizatorka forum i liderka warszawskiego Euromajdanu.
Według niej wydarzenie zgromadziło ponad 300 liderów opinii, przedsiębiorców i osobistości kultury nie tylko z Ukrainy i Polski, ale także z innych krajów Europy i świata, w tym z Niemiec, Hiszpanii, USA i Kanady.
Panczenko zauważyła, że całą ukraińską diasporę na świecie łączą podobne problemy: przesunięcie się społeczeństw w prawo, co często odbija się na poparciu dla Ukrainy. Kolejnym wyzwaniem, jak sama stwierdziła, jest spadek wsparcia finansowego dla organizacji i instytucji, które pomagają Ukrainie.
„Wszyscy wiemy, że USAID zmieniło wektor swoich działań, dlatego wiele ukraińskich organizacji na całym świecie jest zmuszonych szukać nowych źródeł finansowania. „Trzecim wyzwaniem, z którym nieustannie się zmagamy, jest to, jak dać światu drugi oddech i zapobiec zmęczeniu straszną wojną ludobójczą, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie” – stwierdziła ukraiński aktywista.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar, w komentarzu dla agencji, podkreślił, że wydarzenie jest ważne dla zrozumienia problemów, z jakimi zmaga się obecnie społeczność ukraińska za granicą.
W Warszawie odbyło się forum „Bądź odważny jak Ukraina” / Fot. Jurij Banachewycz, Ukrinform
„Ważne pytania brzmią: zostać za granicą czy wrócić, bo Ukraina czeka”. „Ukraina potrzebuje swoich obywateli, którzy wyjechali za granicę, aby odbudować i przekształcić kraj” – podkreślił Bodnar.
Podkreślił również, że głos Ukrainy jest potrzebny za granicą, co jest ważne dla kontynuacji obronności Ukrainy i wsparcia dla tego kraju.
„I właśnie w przyjaznej Polsce widzimy sprzyjającą atmosferę dla realizacji siebie jako naszych obywateli, którzy dzięki tej realizacji mogą wesprzeć Ukrainę i Siły Zbrojne Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji” – podkreślił ambasador.
Dodał, że społeczność ukraińska pomaga także „wyeliminować ostre punkty” w stosunkach ukraińsko-polskich, wyjaśniać te czy inne stanowiska i jest pomostem do lepszego zrozumienia społeczeństw obu krajów.
Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów forum było spotkanie z Julią Pajewską („Tyrą”), legendarną ratowniczką medyczną, która stała się symbolem niezłomności.
Uczestnicy forum mogli wziąć udział w aukcji charytatywnej, której celem była pomoc żołnierzom i medykom na froncie, którą zorganizowała podczas swojego występu artystka stand-upowa Waleria Mandziuk. Uczestnicy forum mieli również okazję obejrzeć film dokumentalny „Ludzie pokoju” w reżyserii Oksany Karpowicz.
Forum zostało zorganizowane przez inicjatywy Euromajdan-Warszawa oraz Fundację „Stań z Ukrainą” pod honorowym patronatem Ministerstwa Jedności Narodowej Ukrainy i Ambasady Ukrainy w Polsce.