
Do 8 maja w Ukrinform można było oglądać wystawę archiwalnych zdjęć powojennego Kijowa
Na wystawie znajdują się zdjęcia z 1944 roku pochodzące z unikalnego archiwum fotograficznego ukraińskiej Narodowej Agencji Informacyjnej „Ukrinform” , które dotychczas nie były upubliczniane.
„Dziś stolica Ukrainy doświadcza licznych nalotów ze strony Federacji Rosyjskiej. Rosjanie nie są pierwszymi i nie pierwszy raz, kiedy zniszczyli Kijów. Podczas II wojny światowej, która zakończyła się 80 lat temu w tym roku, reżimy hitlerowski i stalinowski zrobiły to. Miasto było odbudowywane z ruin, a wiele unikalnych budynków zostało utraconych. „Zdjęcia z archiwum fotograficznego Ukrinform pokazują, jak rozległe było zniszczenie Kijowa, w szczególności Chreszczatyka” – zauważył dyrektor generalny Ukrinform Serhij Czerewaty.
Przypomniał, że zniszczenie historycznego centrum Kijowa odbyło się w dwóch etapach: podczas wycofywania się wojsk radzieckich z miasta oraz podczas niemieckiej okupacji i wyzwolenia.

W wyniku walk II wojny światowej zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo wiele budynków zabytkowych, administracyjnych, zakładów przemysłowych i budynków mieszkalnych.

Odbudowa Kijowa stała się wielkim i skomplikowanym procesem, który wymagał ogromnych wysiłków i środków. Wszystko zaczęło się wiosną 1944 roku od rozbiórki licznych gruzów, w której brali udział mieszkańcy miasta i okolicznych wiosek, uczniowie i studenci, wojskowi oraz jeńcy wojenni.

Renowację Chreszczatyka zakończono w 1956 roku, ulicę poszerzono do 75 metrów zamiast przedwojennych 35. Choć nowy wygląd – „stalinowskiego imperium” – niewiele przypominał przedwojenny.
Wystawę można oglądać pod adresem: Kijów, ul. Bohdana Chmielnickiego, 8/16.