Zełenski spotkał się ze społecznością ukraińską w Polsce

Zełenski spotkał się ze społecznością ukraińską w Polsce

zdjęcie
Ukrinform
W Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami społeczności ukraińskiej – wolontariuszami, lekarzami, nauczycielami, działaczami społecznymi i członkami organizacji religijnych.

Jak podaje Ukrinform, Zełenski ogłosił to na Facebooku.

Głowa państwa podziękował „wszystkim, którzy pomagają Ukrainie, naszym żołnierzom, naszym cywilom”.

„Jesteśmy bliskimi sąsiadami, a naszym zadaniem jest zachowanie i wzmocnienie siły naszych państw” – podkreślił Zełenski.

Jak poinformowało Biuro Prezydenta, głowa państwa przekazał szczegółowe informacje na temat swojej wizyty w Polsce, w tym o podpisaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

„Porozumienie między Ukrainą a Polską jest prawidłowe, mocne, myślę, że historyczne. Niektóre punkty są tam nowe, nie występują w innych dokumentach. Mechanizmy wymagają jeszcze dopracowania, ale wszystko to mówi o zbliżeniu – jeszcze większym zbliżeniu między sąsiadami” – zauważył.

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej opowiedzieli Zełenskiemu, jak dokładnie wspierają swoich rodaków, w szczególności o tworzeniu sieci wolontariatu oraz pomocy żołnierzom i ich rodzinom.

Halina Andruszkow, współzałożycielka Fundacji Uniters, zauważyła, że ​​zgromadziła ona w szczególności grupę europejskich i ukraińskich ekspertów, inżynierów, menedżerów, którzy projektują i produkują drony dla Ukrainy. Poprosiła o uproszczenie procedury przesyłania dronów przez granicę.

Głowa państwa zlecił ministrowi obrony Rustemowi Umerowowi opracowanie tej kwestii.

Wiceminister szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki poinformował, że po rozpoczęciu się inwazji rosyjskiej na pełną skalę Polska przyjęła około 600 ukraińskich naukowców i zapewniła im pracę na uniwersytetach. Razem z polskimi kolegami rozwijają projekty naukowe.

Jest przekonany, że przyczyni się to do rozwoju ukraińskiej nauki i odbudowy naszego kraju.

Jak podaje Ukrinform, Zełenski i jego polski kolega Andrzej Duda rozmawiali o współpracy obronnej i potrzebach Sił Obronnych Ukrainy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-