Film „20 dni w Mariupolu” po raz pierwszy w historii zdobył dla Ukrainy „Oscara”

Film „20 dni w Mariupolu” po raz pierwszy w historii zdobył dla Ukrainy „Oscara”

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Po raz pierwszy w historii ukraińskiego kina film „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mścisława Czernowa zdobył „Oskara”, zdobywając nagrodę w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

O tym informuje Ukrinform.

Film Mścisława Czernowa o pierwszych dniach oblężenia przez rosyjskich najeźdźców miasta Mariupol w obwodzie donieckim również pretendował w nominacji „Najlepszy międzynarodowy film fabularny”.

Taśma powstała we współpracy z Associated Press i amerykańskimi dokumentalistami z Frontline. Materiał do filmu został nakręcony w pierwszych dniach oblężenia Mariupola.

Jak relacjonuje Suspilne, podczas ceremonii wręczenia nagród Mścisław Czernow powiedział: „To pierwszy ukraiński Oscar w historii. Chciałbym ​​nigdy nie nakręcić tego filmu. Chciałbym zamienić tego Oscara na to, żeby Rosja nigdy nie najechała na Ukrainę i nigdy nie atakowała naszych miast.”

Na scenę weszli z nim fotoreporter Jewhen Małoletka i producentka Wasylisa Stepanenko, która współpracowała z reżyserem w otoczonym Mariupolu w 2022 roku. „To pierwszy w historii „Oscar” przyznany autorom ukraińskiego filmu” – czytamy w publikacji.

Ceremonię wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody filmowej „Oscar” pokazano w ponad 200 krajach, na Ukrainie jej ekskluzywną transmisję zapewniła Suspilne Kultura.

Jak podaje Ukrinform, film „20 dni w Mariupolu”, opowiadający o oblężeniu miasta z 24 lutego 2022 roku, jest reżyserskim debiutem korespondenta wojennego, fotografa, kamerzysty i pisarza Mścisława Czernowa. W powstanie zdjęcia zaangażowani byli także fotograf Jewhen Małoletka oraz producentka i dziennikarka Wasylisa Stepanenko. Za swoją pracę w Mariupolu otrzymali Nagrodę Pulitzera.

Ponadto Małoletka, Czernow i Stepanenko zostali laureatami Nagrody Szewczenki za cykl materiałów publicystycznych na temat oblężenia Mariupola (reportaże, relacje zdjęciowe i wideo, śledztwa oraz film „20 dni w Mariupolu”).

Film został po raz pierwszy pokazany na „Sundance” – jednym z głównych festiwali kina niezależnego w USA – w sekcji Konkursu Dokumentów Kina Światowego i zdobył Nagrodę Publiczności.

Ukraińska premiera odbyła się na festiwalu Docudays UA, gdzie „20 dni w Mariupolu” zostało najlepszym filmem Konkursu Ogólnopolskiego, a także zdobywcą nagrody sympatii publiczności.

Film otrzymał także nagrody od Cleveland International Film Festival (USA), DocAviv (Izrael), Sheffield DocFest (Wielka Brytania), DocEdge (Nowa Zelandia), Cinema for Peace Awards (Niemcy), Royal Television Society (Wielka Brytania).

„20 dni w Mariupolu” w pierwszym tygodniu premiery na Ukrainie zebrał ponad 530 000 hrywien i stało się najbardziej dochodowym krajowym filmem dokumentalnym w historii.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na ważną rolę filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu” w przeciwdziałaniu rosyjskiej propagandzie i podziękował jego twórcom.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-