Dziesiąta rocznica strzelaniny na Majdanie - konfrontacja na zdjęciach

Dziesiąta rocznica strzelaniny na Majdanie - konfrontacja na zdjęciach

fotoreportaz
Ukrinform
Na Ukrainie przypada dziesiąta rocznica tragicznych wydarzeń na stołecznym Majdanie Niepodległości, kiedy zginęli pierwsi bohaterowie oporu wobec rosyjskiej agresji. W tym roku Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni odbywa się pod hasłem „Pozostajemy godni naszych bohaterów”.

Ukrinform przygotował wybór zdjęć swoich fotoreporterów, którzy rejestrowali przebieg wydarzeń na Majdanie w dniach 18–20 lutego 2014 r. To właśnie w tych dniach, podczas Rewolucji Godności, konfrontacja między narodem ukraińskim a ówczesnym reżimem osiągnęła swój szczyt.

Z rąk sił bezpieczeństwa zginęło wówczas najwięcej osób – 78 osób, po 20 lutego z powodu obrażeń zmarło ponad 20 demonstrantów. Wszystkie nazwiska znalazły się na pomniku bojowników o niepodległość Ukrainy.

Tworzenie się panteonu Bohaterów Niebiańskiej Sotni rozpoczęło się śmiercią Serhija Nihojana, Romana Senyka i Mychajła Żyzniewskiego, którzy zginęli w wyniku gwałtownej konfrontacji na ulicy Hruszewskiego 22 stycznia, oraz Jurija Werbyckiego, porwanego z szpitalu przez tzw. „tituszki”, pobitego i pozostawionego bez ubrania w lesie pod Kijowem.

Zdjęcie: Mychajło Markiw

W tragiczny dzień 18 lutego „Berkut” wraz z policją całkowicie otoczył dzielnicę rządową w Kijowie i dużymi ciężarówkami zablokował ulicę Hruszewskiego. Działaczom, których było co najmniej 10 000 osób, udało się jednak przedrzeć przez jedną z policyjnych linii na skrzyżowaniu ulic Hruszewskiego i Kryposnego. Po tym podjechał "Berkut", słychać było petardy. Na Hruszewskiego zostały podpalone opony.

Zdjęcie: Serhij Aniszczenko

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie Ołeksandr Kosmacz

Na Instytuckiej, Hruszewskiego, Kryposnego i Parku Maryjskim zginęło 10 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Zdjęcie: Pawło Bahmut

Zdjęcie: Wołodymyr Tarasow

Zdjęcie: Pawło Bahmut

Przeciw demonstrantom użyto ciężkich pojazdów opancerzonych, armatek wodnych i transporterów opancerzonych i rozpoczął się szturm na Majdan. Zapalił się Dom Związków Zawodowych, w którym wówczas mieściła się siedziba Euromajdanu i w którym przebywali ranni.

Zdjęcie: Wołodymyr Tarasow

Zdjęcie: Wołodymyr Tarasow

19 lutego podczas próby siłowego rozproszenia protestujących zginęło 16 osób, a 206 zostało rannych.

Zdjęcie: Ołeksandr Kosmacz

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Olena Chudiakowa

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

20 lutego funkcjonariusze organów ścigania strzelili do ludzi. W wyniku zginęło 49 osób, a 157 zostało rannych. 68 osób miało rany postrzałowe.

Zdjęcie: Olena Chudiakowa

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Najmłodszym bohaterem Niebiańskiej Setki był 18-letni Nazarii Wojtowycz, pochodzący z Tarnopola. W sumie na tej liście znajduje się 108 osób, 105 Bohaterów Niebiańskiej Sotni otrzymało pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy, a trzem obcokrajowcom – obywatelowi Białorusi Mychajło Żyzniewskiemu oraz obywatelom Gruzji Zurabowi Churcii i Dawidowi Kipiani – nagrodzono pośmiertnie Orderem Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

17 lutego 2021 r. Rada Najwyższa uznała Rewolucję Godności za jeden z kluczowych momentów ukraińskiej państwowości i wyraz narodowej idei wolności.

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Zdjęcie: Oleh Petrasiuk

Bohaterowie Niebiańskiej Sotni zmienili bieg historii naszego kraju i pokazali światu, że Ukraińcy są gotowi walczyć o swoją wolę. I ta konfrontacja z rosyjskim agresorem w fazie aktywnej trwa na froncie od dziesięciu lat.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-