Ukraina upamiętnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Ukraina upamiętnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Ukrinform
20 lutego Ukraina po raz 10 obchodzi Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

Jak donosi Ukrinform, Dzień ten obchodzony jest co roku 20 lutego zgodnie z Dekretem Prezydenta RP z dnia 11 lutego 2015 r. „O uczczeniu czynu uczestników Rewolucji Godności i utrwaleniu pamięci o Bohaterach Niebiańskiej Sotni”.

To właśnie w tych dniach podczas Rewolucji Godności konfrontacja narodu ukraińskiego z ówczesnym reżimem osiągnęła apogeum. Od 18 do 20 lutego na Majdanie zginęło najwięcej osób – 78 osób, po 20 lutego w wyniku obrażeń zmarło ponad 20 protestujących.

105 bohaterów Niebiańskiej Sotni pośmiertnie odznaczono tytułem Bohatera Ukrainy, a trzech obcokrajowców - obywatela Białorusi - Mychajło Żyzniewskiego, Gruzji - Zuraba Hurcija i Dawyda Kipiani, pośmiertnie odznaczono Orderem bohaterów Niebiańskiej Sotni.

17 lutego 2021 r. 17 lutego 2021 r. Rada Najwyższa uznała Rewolucję Godności za jeden z kluczowych momentów budowania państwa ukraińskiego i wyraziciela narodowej idei wolności.

W tegorocznym programie wydarzeń upamiętniających Bohaterów Niebiańskiej Sotni. przewidziano wystawy, wycieczki, maraton medialny, procesję żałobną, nabożeństwo żałobne oraz koncert upamiętniający „10 lat niezłomności”.

Wydarzenia odbędą się pod hasłem: „Pozostajemy godni naszych bohaterów!”.

Jak podaje Ukrinform, w 2023 roku Dzień ten obchodzony był pod hasłem „Niebiańska Sotnia – pierwsi bohaterowie wojny rosyjsko-ukraińskiej”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-