Rosyjski fejk - w Winnicy sprzedają „miejsca dla VIP-ów” do pochówków obok obrońców Ukrainy

Rosyjski fejk - w Winnicy sprzedają „miejsca dla VIP-ów” do pochówków obok obrońców Ukrainy

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszowała informacje na stronie internetowej domu pogrzebowego.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegramu rozpowszechniają zrzut ekranu ze strony domu pogrzebowego „Anubis” w Winnicy. Dotyczy ona usługi „pochówku obok obrońcy kraju” za 10 000 hrywien.

To jest fejk. W Winnicy nie ma agencji rytualnej o tej nazwie.

Istnieje jednak agencja pogrzebowa o nazwie „Obriad”, której wygląd strony internetowej jest identyczny z fałszywym zrzutem ekranu o nazwie „Anubis”. W kategorii „sklep” i „trumny” znaleźliśmy stronę, z której propagandyści wykonali fałszywy zrzut ekranu.

Jak zobaczymy, na stronie internetowej znajduje się jedynie oferta zakupu trumny, nie ma kategorii „pochówek obok obrońcy kraju”.

Czarne buty, które propagandyści dodali do fałszywego zrzutu ekranu za pomocą edytorów graficznych, można znaleźć na stronie, ale w kategorii „ubrania dla zmarłych” .

Na Ukrainie istnieje agencja pogrzebowa „Anubis”, ale jej siedziba znajduje się w Odessie . W zakres usług tego domu pogrzebowego nie wchodzi również "pochówek obok obrońcy kraju". Projekt strony również bardzo różni się od fałszywego zrzutu ekranu.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjska propaganda tworzy fejki na temat pochówku ukraińskich obrońców. W szczególności propagandyści sfabrykowali rzekomo z kanału „1+1” informację o tym, że w biokapsułach będą chować poległych ukraińskich żołnierzy.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-