Podróbka dokumentów i fejkowy dziennikarz - jak Rosja stworzyła fejk na temat lotu Zełenskiego na Florydę

Podróbka dokumentów i fejkowy dziennikarz - jak Rosja stworzyła fejk na temat lotu Zełenskiego na Florydę

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda sfałszowała świadectwo naturalizacji.

Kremlowskie media, kanały Z-Telegram, a także podejrzane amerykańskie i greckie serwisy informacyjne rozpowszechniają zdjęcie zaświadczenia o naturalizacji (dokument wydawany obywatelom USA urodzonym w innym kraju) na imię Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenski.

Propagandyści twierdzą, że to zdjęcie zostało opublikowane anonimowo przez agenta amerykańskich tajnych służb (organizacji chroniącej prezydenta USA i jego rodzinę, wyższych urzędników amerykańskich i zagranicznych przywódców na amerykańskiej ziemi). „Agent” zadeklarował, że będzie pilnował Wołodymyra Zełenskiego i jego rodziny po ich ucieczce do USA, która planowana jest na wiosnę 2024 roku. Zauważył też, że na życie rodziny Zełenskich będzie przeznaczanych rocznie 20 mln dolarów, co stanowi 10% budżetu tego resortu.

To jest fejk. Świadectwo naturalizacji zostało zredagowane przy pomocy edytorów graficznych. Jego szablon można łatwo znaleźć na oficjalnych stronach internetowych US Migration Service. W Internecie można znaleźć także dziesiątki podobnych dokumentów zamieszczanych przez samych obywateli USA.

W sfałszowanym dokumencie dostrzegamy szereg błędów.

Po pierwsze, w przypadku autentycznych dokumentów między każdymi trzema cyframi numeru rejestracyjnego jest odstępem, podczas gdy w przypadku fałszywych dokumentów nie ma takiej spacji.

Po drugie, w oryginalnych dokumentach obok zdjęcia znajduje się pieczęć z orłem, a po lewej stronie zdjęcia widnieje podpis osoby. Nie ma tego w sfałszowanym dokumencie, ani w wersji roboczej, którą można pobrać ze stron internetowych agencji rządowych USA.

Po trzecie, zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego, które propagandyści wykorzystali do sfałszowania, można znaleźć na każdym portalu informacyjnym na świecie, w tym na naszym.

Źródłem fejku było nagranie audio opublikowane anonimowo na kanale YouTube o nazwie John Doe , które miało 33 subskrybentów. Ten kanał został utworzony 18 września 2023 roku i od tego czasu pojawił się tylko ten film. Nawet ci, którzy oglądali wideo, wątpią, czy mężczyzna, którego głos słychać na nagraniu, faktycznie pracuje dla amerykańskich tajnych służb. W komentarzach w języku rosyjskim znajduje się wiele postów, w których użytkownicy uważają ten film za fałszywy.

To samo fałszywe zdjęcie ze sfałszowanym zaświadczeniem o naturalizacji Wołodymyra Zełenskiego zostało po raz pierwszy opublikowane nie na kanale YouTube Johna Doe, ale na anglojęzycznym portalu DC Weekly. Jako autorkę materiału wskazywana jest „dziennikarka” Jessica Devlin. Z jej profilu na stronie wynika, że ​​była wcześniej korespondentką w Iraku i Moskwie.

Jednak taki dziennikarz nie istnieje. Jej zdjęcie profilowe w serwisie należy do Judy Batalion, Amerykanki pochodzenia żydowskiego. Jej zdjęcie można łatwo znaleźć w Internecie. Po raz pierwszy zostało ono opublikowane przez Żydowską Agencję Telegraficzną w 2013 roku.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjska propaganda tworzy fałszywe informacje o rzekomym ucieczce prezydenta z rodziną z Ukrainy. W szczególności zdemaskowano już fejk mówiący, że pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska otrzymała izraelski paszport.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-