Na Ukrainie obchodzone jest Święto Sił Zbrojnych

Na Ukrainie obchodzone jest Święto Sił Zbrojnych

wideo
Ukrinform
W środę 6 grudnia Ukraińcy obchodzą Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak podaje Ukrinform, Rada Najwyższa przyjęła 6 grudnia 1991 r. ustawy „O siłach zbrojnych Ukrainy”, „O obronie Ukrainy”, a 13 grudnia – Koncepcję obrony i budowy Sił Zbrojnych Ukrainy, która określiła podstawowe zasady i kierunki budowy armii ukraińskiej.

Ukraina odziedziczyła po Związku Radzieckim jedną z najpotężniejszych grup wojskowych w Europie, wyposażoną w broń jądrową oraz stosunkowo nowoczesne modele uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Ale w ciągu 20 lat niepodległości armia ukraińska została prawie zrujnowana. Przez dziesięciolecia następowały masowe redukcje personelu, a niektórzy żołnierze desperacko porzucali służbę, nie widząc żadnych perspektyw w wojsku. Oprócz czynników wewnętrznych dodano czynniki zewnętrzne: przez cały ten czas Ukraina musiała przezwyciężać szaloną presję Moskwy, która zdecydowanie sprzeciwiała się stworzeniu w naszym kraju zdolnych Sił Zbrojnych.

Punktem zwrotnym w historii współczesnej armii ukraińskiej były wydarzenia lat 2013-2014: rewolucja godności, okupacja Krymu i części wschodniej Ukrainy. I pomimo całkowitej ruiny w wojsku, zdrad, strat, szalonej presji i podstępności wroga, wojsko ukraińskie zdołało obronić niepodległość ojczyzny i chronić własny naród przed agresorem. Obecnie nasza armia wzmacnia swój potencjał bojowy, a Ukraina ogłosiła zamiar wstąpienia do NATO.

Warto zauważyć, że drugi rok z rzędu Ukraińcy świętują Dzień Sił Zbrojnych w warunkach inwazji Rosji na pełną skalę. Wraz z początkiem rosyjskiej agresji na szeroką skalę Siły Zbrojne Ukrainy pokazały, że są w stanie przeciwstawić się armii rosyjskiej, która obecnie zajmuje drugie miejsce w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Jednocześnie Ukraina zajmuje 15. miejsce na 145 w rankingu najpotężniejszych armii świata według stanu na styczeń 2023 r., według rankingu międzynarodowej firmy Global Firepower. Rok temu była na 22. miejscu.

* * *

Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył życzenia ukraińskim żołnierzom z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy.

„6 grudnia, godz. 7 rano. Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzień silnych, dzień odważnych, dzień niezłomnych, mężczyźni, kobiety, żołnierze, Bohaterowie, wszyscy, którzy nadal bronią państwa, którzy oddali swoje żyje, aby nie oddać Ukrainy” – powiedział Zełenski w wideo .

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Podkreślił, że sytuacja nie jest teraz łatwa, ale Ukraina wciąż jest w ruchu.

„Bez względu na to, jak trudne to może być, dotrzemy do naszych granic, naszego narodu, naszego pokoju – sprawiedliwego pokoju i wolnego pokoju. Mimo wszystko razem z Wami i dzięki Wam – nasz naród, Siły Zbrojne Ukrainy. Ja życzę wam wszystkim zawodowych wakacji. Dziś mam tylko jedno słowo: dobra robota. Dziś mam tylko jedno uczucie: wdzięczność. I tylko jedno życzenie: wygrać” – podkreślił szef państwa ukraińskiego.

Zełenski wezwał dowódców wojskowych, aby chronili swoich żołnierzy i siebie, a także byli sobą.

„Składam życzenia Wam z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy. I pamiętajcie, że Św. Mikołaj przyjdzie do tych, którzy zachowywali się dobrze. Do tych, którzy zachowywali się źle - przyjdą, Siły Zbrojne Ukrainy, twórcy sprawiedliwości” – dodał Prezydent Ukrainy .

Powiedział, że rano odwiedził Ścianę Pamięci Poległych za Ukrainie.

„Mur pamięci naszych Bohaterów. Jestem pewien, że dla każdego z nas będzie to przypomnienie i będzie murem dla naszego ducha, którego nie pokonają ani nie przenikną strach, rozpacz, niezgoda, myśli o się poddajemy. Jesteśmy silni. My - mur. Stoimy, aby chronić naszą ziemię, nasz naród, aby zwyciężyć” – podkreślił Zełenski.

* * *

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk też przemawiał do Ukraińców z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy. Odpowiedni apel opublikował na Facebooku.

„Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy! Dzień naszych odważnych, oddanych, lojalnych obrońców!

Dzień naszych żołnierzy! Dziś i każdego dnia w całym kraju jesteśmy dumni z siły i stabilności, bohaterstwa i wyczynów Sił Zbrojnych. Dziś i każdego dnia dziękujemy! Dziękuję za codzienny odpieranie wroga, za zacięte walki i walkę o ziemię ukraińską” – powiedział Marszałek ukraińskiego parlamentu.

Stefanczuk podkreślił, że Ukraińcy czczą pamięć wszystkich, którzy oddali życie za Ukrainę, a których imiona na zawsze zapisały się w historii Ukrainy i w sercach obywateli.

„Chwała każdemu, kto broni naszej niepodległości! Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy! Chwała Ukrainie” – podsumował Stefanczuk.

Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił także, że Ukraińcy wierzą w zwycięstwo, w Siły Zbrojne, w obrońców, którzy dzielnie walczą o wolną Ukrainę, dzięki którym ukraińskie flagi powracają do miast i wsi, dzięki którym pokojowo nastawieni ludzie znów odczuwają wolność.

* * *

W Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy Minister Obrony Rustem Umierow podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy stały się dziś dla całego świata symbolem waleczności i niezłomności militarnej.

„Drodzy żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy! Drodzy żołnierze! Dziś cały kraj świętuje Wasze męstwo! Waszą siłę! Waszą niezłomność! Idziecie naprzód, przeganiając wroga i prowadząc nas za sobą. Staliście się symbolem wojskowego męstwa i niezłomności dla całego świata!” - zauważył na Facebooku.

Według niego na ramionach Sił Zbrojnych Ukrainy spoczywa „każdy z naszych okopów, każdy nasz pojazd ratunkowy, każde nasze lądowanie. Wasz szturmowy krzyk: „To jest nasze lądowanie!” – krzyczą już dzieci podczas zabawy na podwórkach.”

„To zaszczyt być z wami ramię w ramię w tych decydujących dniach dla Ukrainy! Zespół Ministerstwa Obrony Ukrainy pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć nasze Zwycięstwo. Wasz okrzyk jest przed wami. To ostatnia rzecz, jaką wróg słyszy przed wami, że wyzwalacie ziemie ukraińskie. Chwała, honor i dzięki wszystkim w szeregach Sił Zbrojnych! Bo to jest nasz kraj. Nasza ziemia. To jest nasze lądowanie! - podkreślił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-