Rosyjski fejk - Ukraińców proszono o nieużywanie urządzeń elektrycznych

Rosyjski fejk - Ukraińców proszono o nieużywanie urządzeń elektrycznych

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści rozpowszechniali sfabrykowane rachunki opłaty za prąd.

Niedawno rosyjskie środki masowego przekazu, kanały Telegramu i członkowie sieci społecznościowej Vkontakte zaczęli aktywnie rozpowszechniać zdjęcia rachunków za prąd rzekomo otrzymanych przez mieszkańców Dniepru. Wynika z nich, że Ukraińców wzywano do skrócenia czasu korzystania z urządzeń elektrycznych, takich jak kuchenka elektryczna, piekarnik, czajnik, kuchenka mikrofalowa, suszarka do włosów, pralka, żelazko i odkurzacz. Nie da to wrogowi możliwości zaskoczenia Ukraińców. Sam rachunek jest zaprojektowany w stylu DTEK i zawiera logo firmy.

To jest fejk. Powiększając tekst na zdjęciu, widać, że obok logo DTEK widnieje napis „DTEK Kijów Regionalne Sieci Elektryczne”.

Instytucja ta świadczy usługi wyłącznie klientom obwodu kijowskiego, a firma „DTEK Dniprovski elektromerezhe” świadczy usługi mieszkańcom Dniepru.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciele DTEK Dniprovski Elektromerezhi podkreślili, że zgodnie z ustawą „O rynku energii elektrycznej” od 1 stycznia 2019 r. usługi energetyczne świadczone są klientom przez dwie różne spółki – operatora systemu dystrybucyjnego „DTEK Dniprovski Elektromerezhi” i firmą „YASNO”.

Zatem to „YASNO”. odpowiada za taryfy, kalkulacje, zużytą energię elektryczną, wystawianie faktur i przyjmowanie płatności.

YASNO z kolei poinformowało, że dystrybuowany przez propagandystów „rachunek” nie ma z nimi nic wspólnego, firma takich faktur do Dniepru nie wysyłała.

Rosyjska propaganda lubi manipulować dokumentami. Wcześniej rozpowszechniano informację , że rzekomo wszyscy pracownicy charkowskiego metra przygotowują się do mobilizacji i wysłania na linię frontu.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-