Rosyjski fejk - płatności na rzecz Ukraińców w Polsce zostaną anulowane od Nowego Roku

Rosyjski fejk - płatności na rzecz Ukraińców w Polsce zostaną anulowane od Nowego Roku

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda stworzyła fałszywe wiadomości na portalu polskiego rządu.

Kremlowskie środki masowego przekazu, kanały z-telegramów i prorosyjskie boty w portalu społecznościowym X rozpowszechniają zrzut ekranu z wiadomością, rzekomo opublikowaną na oficjalnej stronie polskiego rządu. Donoszą tam, że od 1 stycznia 2024 r. wstrzymana zostanie pomoc pieniężna dla ukraińskich uchodźców.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie polskiego rządu nie ma takiej publikacji i nigdy nie było . Do stworzenia fejku rosyjska propaganda wykorzystała publikację z dnia 1 lutego 2023 r . W artykule znajduje się jedynie odnośnik do ukraińskojęzycznej broszury, która opowiada o zasadach pobytu i możliwości oficjalnego zatrudnienia uchodźców ukraińskich w Polsce.

Fałszywość informacji potwierdził własnemu korespondentowi Ukrinfom Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

„Informujemy, że taka informacja nie została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej” – przekazał resort w odpowiedzi na prośbę o informację.

Pojawienie się takiej podróbki nie jest przypadkowe i ma pewne podstawy. Podczas październikowej kampanii wyborczej do parlamentu politycy partii rządzącej wręcz komentowali, że pomoc dla uchodźców z Ukrainy ma charakter tymczasowy, wygaśnie na początku roku, a decyzja o jej przedłużeniu nie została jeszcze podjęta. Nigdzie jednak oficjalnie nie ogłoszono, że pomoc dla Ukraińców zakończy się 1 stycznia 2024 roku.

Warto także zauważyć, że rosyjska propaganda rozpowszechnia obecnie tego rodzaju fejki, aby stworzyć dodatkowy czynnik napięcia między Ukraińcami i Polakami na tle kryzysu polsko-ukraińskiego związanego z blokowaniem granicy z Ukrainą przez polskich przewoźników i rolników.

Fejki związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi w dalszym ciągu należą do najbardziej rozpowszechnionych w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Ukrainie. W szczególności rosyjska propaganda szerzyła fałszywy pogląd, że Ukraina jest poszukiwana za zamordowanie „najemnika” z Polski i że Polacy oferują Ukraińcom jedynie pracę o niskich kwalifikacjach .

Wcześniej w Polsce zaprzeczali fikcji o wysyłaniu polskich załóg czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Andrij Olenin, Jurij Banachewycz


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-