Rosyjski fejk - płatności na rzecz Ukraińców w Polsce zostaną anulowane od Nowego Roku

Rosyjski fejk - płatności na rzecz Ukraińców w Polsce zostaną anulowane od Nowego Roku

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda stworzyła fałszywe wiadomości na portalu polskiego rządu.

Kremlowskie środki masowego przekazu, kanały z-telegramów i prorosyjskie boty w portalu społecznościowym X rozpowszechniają zrzut ekranu z wiadomością, rzekomo opublikowaną na oficjalnej stronie polskiego rządu. Donoszą tam, że od 1 stycznia 2024 r. wstrzymana zostanie pomoc pieniężna dla ukraińskich uchodźców.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie polskiego rządu nie ma takiej publikacji i nigdy nie było . Do stworzenia fejku rosyjska propaganda wykorzystała publikację z dnia 1 lutego 2023 r . W artykule znajduje się jedynie odnośnik do ukraińskojęzycznej broszury, która opowiada o zasadach pobytu i możliwości oficjalnego zatrudnienia uchodźców ukraińskich w Polsce.

Fałszywość informacji potwierdził własnemu korespondentowi Ukrinfom Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

„Informujemy, że taka informacja nie została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej” – przekazał resort w odpowiedzi na prośbę o informację.

Pojawienie się takiej podróbki nie jest przypadkowe i ma pewne podstawy. Podczas październikowej kampanii wyborczej do parlamentu politycy partii rządzącej wręcz komentowali, że pomoc dla uchodźców z Ukrainy ma charakter tymczasowy, wygaśnie na początku roku, a decyzja o jej przedłużeniu nie została jeszcze podjęta. Nigdzie jednak oficjalnie nie ogłoszono, że pomoc dla Ukraińców zakończy się 1 stycznia 2024 roku.

Warto także zauważyć, że rosyjska propaganda rozpowszechnia obecnie tego rodzaju fejki, aby stworzyć dodatkowy czynnik napięcia między Ukraińcami i Polakami na tle kryzysu polsko-ukraińskiego związanego z blokowaniem granicy z Ukrainą przez polskich przewoźników i rolników.

Fejki związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi w dalszym ciągu należą do najbardziej rozpowszechnionych w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Ukrainie. W szczególności rosyjska propaganda szerzyła fałszywy pogląd, że Ukraina jest poszukiwana za zamordowanie „najemnika” z Polski i że Polacy oferują Ukraińcom jedynie pracę o niskich kwalifikacjach .

Wcześniej w Polsce zaprzeczali fikcji o wysyłaniu polskich załóg czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Andrij Olenin, Jurij Banachewycz


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-