Fałszowanie okładki niemieckiego wydania Titanic - co najmniej trzecie w ciągu roku

Fałszowanie okładki niemieckiego wydania Titanic - co najmniej trzecie w ciągu roku

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści porównują zachodnią pomocą dla Ukrainy z dla Izraela

Kremlowskie środki masowego przekazu, kanały z-telegramów i prorosyjscy użytkownicy portalu społecznościowego X rozpowszechniają rzekomą Halloweenową okładkę niemieckiego magazynu Titanic.

Przedstawia ona dzieci w maskach - z wizerunkiem Wołodymyra Zełenskiego z pustymi koszami oraz chłopca w stroju z flagą narodową Izraela z koszem pełnym cukierków.

To jest fejk. Żaden numer magazynu Titanic nie miał takiej okładki. Nie ma go na oficjalnej stronie internetowej ani na kontach publikacji X i Facebooku w mediach społecznościowych .

Na fałszywej okładce widnieje 11. numer magazynu, rzekomo opublikowany w październiku 2023r.

Jednocześnie pierwotny numer publikacji o tym numerze ukazał się w listopadzie 2023 roku i był poświęcony okresowi prawie 80 lat wolnych od wojny Niemiec i nie miał nic wspólnego z Ukrainą.

Inny jest także styl projektowania fałszywej okładki – magazyn Titanic zamiast karykatur umieszcza zwykłe zdjęcia lub kolaże.

Poza tym trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek publikacja niemiecka mogła ukazać się z tak karykaturalną okładką, biorąc pod uwagę szczególną wrażliwość problematyki Żydów w Niemczech.

Zwrócono uwagę na fejk zarówno w samych Niemczech, jak i w sąsiedniej niemieckojęzycznej Austrii.

Tym samym weryfikatorzy faktów niemieckiej agencji informacyjnej dpa zauważyli, że Titanic już nie po raz pierwszy zetknął się z fałszerstwem na temat pomocy dla Ukrainy. Poprzednia fałszywa okładka magazynu – karykatura z wizerunkiem Wołodymyra Zełenskiego połykającego broń i pieniądze – ukazała się dokładnie rok temu, w październiku 2022 roku.

Natomiast weryfikatorzy austriackiego zasobu Mimikama napisali, że w czerwcu tego roku odkryli już w sieciach społecznościowych kolejną fałszywą okładkę Titanic – także z wizerunkiem Zełenskiego, już poruszającą temat ukraińskiej kontrofensywy. Autorzy notatki sprawdzającej fakty: „Przesłanie za tym (za fałszywymi okładkami – przyp. red.) wydaje się jasne i stało się w ostatnich dniach popularną tezą rosyjskiej propagandy: Zachód przestanie pomagać Ukrainie i zamiast tego skieruje wszystkie środki do Izraela.”

Niemcy są jednym z głównych sojuszników Ukrainy od początku inwazji Rosji na pełną skalę i zajmują drugie miejsce po USA pod względem wielkości pomocy militarnej i humanitarnej dla naszego kraju – w ciągu 20 miesięcy wojny jej wysokość osiągnęła 24 miliardy euro.

Rosyjscy propagandyści często wykorzystują fałszywe okładki zagranicznych publikacji. W szczególności Ukrinform obalił fałszywe informacje na temat Charlie Hebdo, Courrier International, Franc Tireur , Ananda Bikatan, Humor Times i innych.

Po rozpoczęciu działań wojennych w Strefie Gazy i atakach bojowników Hamasu na pokojowe izraelskie miasta, rosyjska propaganda zaczęła aktywnie rozpowszechniać fałszywki łączące Izrael i Ukrainę. Rosyjscy propagandyści rozpowszechniali na przykład w Nowym Jorku fałszywy film o antyizraelskiej reklamie, rzekomo „zamówiony” przez Ukraińców, oraz fałszywe zdjęcia izraelskich pojazdów opancerzonych, na których widnieją rosyjskie symbole Z i V. W ukraińskim segmencie YouTube rozpowszechniono fałszywą reklamę wzywającą rzekomego ukraińskiego żołnierza do służby w Siłach Obronnych Izraela.

Andrij Olenin, Olha Tanasijczuk


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-