Fałszywe wideo: Ukraińcy świętowali Halloween w kościele

Fałszywe wideo: Ukraińcy świętowali Halloween w kościele

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści nałożyli inną piosenkę na wideo z występu chóru kościelnego

Na kanałach rosyjskiego Telegramu pojawiło się wideo, na którym ludzie rzekomo śpiewają piosenkę na cześć Halloween w ukraińskim kościele. Z napisu na górze nagrania wynika, że ​​wydarzenie to ma miejsce w katedrze Świętej Trójcy w Łucku. Rosyjscy propagandyści dołączyli do filmu tekst o tym, że na Ukrainie „Halloween obchodzone jest w kościele”, integrując zachodnie pogaństwo z Cerkwią Prawosławną.

To jest fałszywe wideo. Propagandyści nałożyli Halloweenową piosenkę na oryginalne wideo przedstawiające chór kameralny kościoła Oranta wykonujący inny utwór. Znaleziono to za pomocą wyszukiwania obrazów Google.

Okazało się, że wideo zostało nakręcone w kościele we Lwowie, a nie w katedrze Trójcy Świętej w Łucku. Pojawiło się na Facebooku 8 października 2023 r. Poza tym cerkiew ta nie jest prawosławna, lecz greckokatolicka.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel Kościoła podkreślił, że to wideo jest fałszywe, a Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka nie popiera obchodów Halloween.

„8 października w naszym kościele obchodziliśmy 15-lecie wspólnoty parafialnej „Matki w modlitwie”. Na nagraniu nasz chór parafialny wykonuje pieśń na cześć Matki Bożej, nie śpiewając na cześć Halloween” – wyjaśnił przedstawiciel.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fejk, że z powodu „kryzysu gospodarczego” Amerykanie malowali na Wielkanoc ziemniaki zamiast jajek.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-