Fałszywe wideo: Ukraińcy świętowali Halloween w kościele

Fałszywe wideo: Ukraińcy świętowali Halloween w kościele

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści nałożyli inną piosenkę na wideo z występu chóru kościelnego

Na kanałach rosyjskiego Telegramu pojawiło się wideo, na którym ludzie rzekomo śpiewają piosenkę na cześć Halloween w ukraińskim kościele. Z napisu na górze nagrania wynika, że ​​wydarzenie to ma miejsce w katedrze Świętej Trójcy w Łucku. Rosyjscy propagandyści dołączyli do filmu tekst o tym, że na Ukrainie „Halloween obchodzone jest w kościele”, integrując zachodnie pogaństwo z Cerkwią Prawosławną.

To jest fałszywe wideo. Propagandyści nałożyli Halloweenową piosenkę na oryginalne wideo przedstawiające chór kameralny kościoła Oranta wykonujący inny utwór. Znaleziono to za pomocą wyszukiwania obrazów Google.

Okazało się, że wideo zostało nakręcone w kościele we Lwowie, a nie w katedrze Trójcy Świętej w Łucku. Pojawiło się na Facebooku 8 października 2023 r. Poza tym cerkiew ta nie jest prawosławna, lecz greckokatolicka.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel Kościoła podkreślił, że to wideo jest fałszywe, a Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka nie popiera obchodów Halloween.

„8 października w naszym kościele obchodziliśmy 15-lecie wspólnoty parafialnej „Matki w modlitwie”. Na nagraniu nasz chór parafialny wykonuje pieśń na cześć Matki Bożej, nie śpiewając na cześć Halloween” – wyjaśnił przedstawiciel.

Wcześniej rosyjska propaganda stworzyła fejk, że z powodu „kryzysu gospodarczego” Amerykanie malowali na Wielkanoc ziemniaki zamiast jajek.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-