Fałszywe wideo - żołnierze Sił Zbrojnych są werbowani do Izraelskich Sił Obronnych (IDF)

Fałszywe wideo - żołnierze Sił Zbrojnych są werbowani do Izraelskich Sił Obronnych (IDF)

Fact-checking
Ukrinform
W serwisie YouTube rozpowszechniany jest podrobiony film.

Na YouTube krąży promocyjny film, w którym żołnierz w mundurze Sił Obronnych Izraela wzywa ukraińskich żołnierzy do wstąpienia do Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Twierdzi, że rzekomo był ukraińskim artylerzystą, właśnie wrócił z frontu i wstąpił do IDF ze względu na wyższą pensję i obywatelstwo izraelskie.

To jest fejk. Oryginalny film można znaleźć na oficjalnym koncie Izraelskich Sił Obronnych na TikToku. Na nim wojskowy opowiada o tym, pod jakie numery telefonów powinni dzwonić rezerwiści IDF w celu mobilizacji, a ich rodziny – po pomoc psychologiczną.

Autorzy fałszywego filmu po prostu nałożyli na oryginalny film tekst i dźwięk w języku ukraińskim.

Wojskowy na filmie nie ma nic wspólnego z Ukrainą. To izraelski bloger Or Barak.

Po rozpoczęciu aktywnych działań wojennych w Strefie Gazy rosyjscy propagandyści zaczęli rozpowszechniać fałszywe informacje dotyczące Ukrainy i Izraela.

Rosprop rozpowszechnił także fałszywy film, w którym Ukraińcy „zamówili” reklamy przeciwko pomocy dla Izraela .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-