Fałszywe wideo - żołnierze Sił Zbrojnych są werbowani do Izraelskich Sił Obronnych (IDF)

Fałszywe wideo - żołnierze Sił Zbrojnych są werbowani do Izraelskich Sił Obronnych (IDF)

Fact-checking
Ukrinform
W serwisie YouTube rozpowszechniany jest podrobiony film.

Na YouTube krąży promocyjny film, w którym żołnierz w mundurze Sił Obronnych Izraela wzywa ukraińskich żołnierzy do wstąpienia do Izraelskich Sił Obronnych (IDF). Twierdzi, że rzekomo był ukraińskim artylerzystą, właśnie wrócił z frontu i wstąpił do IDF ze względu na wyższą pensję i obywatelstwo izraelskie.

To jest fejk. Oryginalny film można znaleźć na oficjalnym koncie Izraelskich Sił Obronnych na TikToku. Na nim wojskowy opowiada o tym, pod jakie numery telefonów powinni dzwonić rezerwiści IDF w celu mobilizacji, a ich rodziny – po pomoc psychologiczną.

Autorzy fałszywego filmu po prostu nałożyli na oryginalny film tekst i dźwięk w języku ukraińskim.

Wojskowy na filmie nie ma nic wspólnego z Ukrainą. To izraelski bloger Or Barak.

Po rozpoczęciu aktywnych działań wojennych w Strefie Gazy rosyjscy propagandyści zaczęli rozpowszechniać fałszywe informacje dotyczące Ukrainy i Izraela.

Rosprop rozpowszechnił także fałszywy film, w którym Ukraińcy „zamówili” reklamy przeciwko pomocy dla Izraela .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-