Rosyjska propaganda wymyśliła śmierć ośmiu ukraińskich żołnierzy w Sudanie

Rosyjska propaganda wymyśliła śmierć ośmiu ukraińskich żołnierzy w Sudanie

Fact-checking
Ukrinform
Źródłem informacji jest jemeński portal, na którym nie ma takiego komunikatu.

Czołowe rosyjskie media państwowe, kanały Z-Telegram i bułgarski portal informacyjny rozpowszechniają informację o rzekomej strzelaninie pomiędzy ukraińskimi siłami zbrojnymi a siłami zbrojnymi Sudanu. W rezultacie rzekomo zginęło 8 żołnierzy ukraińskich i 10 sudańskich.

Konflikt rzekomo miał miejsce z powodu „poparcia Ukraińców dla izraelskich ataków na Strefę Gazy”. Propagandziści zsyłają się na „media Sudanu” Al-Mashhad Al-Yemeni.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie internetowej Al-Mashhad Al-Yemeni nie ma takiego komunikatu ani 15 października, kiedy rosyjskie środki masowego przekazu zaczęły publikować tę „wiadomość”, ani 14 października, ani wcześniej.

Wszystkie aktywne hiperłącza umieszczone na stronach rosyjskich zasobów prowadzą po prostu do strony głównej Al-Mashhad Al-Yemeni, a nie do konkretnego materiału.

Al-Mashhad Al-Yemeni nie jest „mediami sudańskimi”, ale jemeńskimi (https://www.almashhad-alyemeni.com/section~1). To wynika nawet z nazwy.

Rosyjscy propagandyści więc po prostu zmyślili wiadomość o śmierci ukraińskich żołnierzy w Sudanie i odwoływali się do mało znanego jemeńskiego portalu, na którym nie ma żadnych informacji na ten temat.

Ukraińskie wojsko rzeczywiście było w Sudanie wiosną 2023 roku. Następnie około 10 agentów specjalnych Głównego Zarządu Wywiadu przeprowadziło operację specjalną na terytorium Sudanu, skąd deportowano ponad 60 Ukraińców.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-