Fałszywe wideo - Ukraina przekazała Hamasowi broń NATO

Fałszywe wideo - Ukraina przekazała Hamasowi broń NATO

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfabrykowali klip w stylu BBC na temat nieistniejącego badania Bellingcat.

Wideo, które rzekomo zostało opublikowane przez BBC, udostępniły rosyjskie kanały Telegram i środki masowego przekazu . Mówi się, że dziennikarze śledczy Bellingcat rzekomo odkryli, że broń używana przez terrorystów Hamasu została przetransportowana z Ukrainy, a Ukraina otrzymała ją od NATO.

Film jest falsyfikatem, przy tworzeniu którego propagandyści wykorzystali format kanału BBC i logo Bellingcat. W oficjalnych zasobach BBC i Bellingcat nie ma informacji o takim „badaniu”.

W komentarzu dla Ukrinform szef Bellingcat Eliot Higgins podkreślił, że wideo jest fejkiem i nie ma z nimi nic wspólnego.

Narracja o transferze zagranicznej broni przez Ukrainę do krajów trzecich zaczęła aktywnie być rozpowszechniana przez rosyjskich propagandystów po rozpoczęciu masowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, mając na celu zdyskredytowanie najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego, a także zaprzestania wspierania naszego państwa przez Zachód. Rosyjska propaganda rozpowszechniała je zarówno za pośrednictwem małych kanałów Telegramu, jak i za pośrednictwem mediów państwowych, w tym TASS, cytując rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa.

Po ataku Hamasu na Izrael propagandyści zintensyfikowali kampanię informacyjną w tym kierunku, jednak Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzeczyło możliwości przekazywania broni terrorystom.

Z kolei ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodski zapewnił, że Izrael nie ma informacji na temat przekazywania Hamasowi broni z Ukrainy.

Wcześniej Rosjanie rozpowszechniali fejk dotyczący przekazywania broni przez Ukrainę podmiotom trzecim, powołując się na oświadczenie przywódcy „DRL” Denysa Puszylina, jednak ten fejk zdementował także Ukrinform.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-