Rosyjski fejk - szefowie instytucji europejskich martwią się o obywatelstwo hiszpańskie dla dzieci ukraińskiej elity

Rosyjski fejk - szefowie instytucji europejskich martwią się o obywatelstwo hiszpańskie dla dzieci ukraińskiej elity

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjski fejk - szefowie instytucji europejskich martwią się o obywatelstwo hiszpańskie dla dzieci ukraińskiej elity.

Kremlowskie media i prorosyjskie konta portalu społecznościowego X rozpowszechniają „apel” przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Ursuli von der Leyen i Charlesa Michela do króla Hiszpanii Filipa VI, które rzekomo nawiązuje do wniosku o nadanie obywatelstwa hiszpańskiego dzieciom Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ministra Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleby, byłego Ministra Obrony Narodowej Ołeksija Reznikowa, obecnego Ministra Obrony Rustema Umerowa, Posła Ukrainy Dawyda Arachamii i innych znanych ukraińskich polityków.

To jest fejk. Takiego „apelu” nie ma na oficjalnych stronach Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej czy w gabinecie króla Filipa VI. Jest sfałszowany za pomocą edytorów graficznych. Podstawą do tego był oryginał listu członków Rady Europejskiej do króla Maroka Mohammeda VI , który został opublikowany na stronie internetowej Rady Europejskiej w dniu 9 września 2023 r. oraz w serwisie społecznościowym X Charlesa Michela.

Propagandyści po prostu zmienili datę w nagłówku listu z ósmego na dziewiąty września, usunęli słowa „prasa” i „komunikat prasowy” oraz dodali niezbędny tekst i podpisy szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej z innych publicznie dostępnych dokumentów.

Ponadto sfałszowane pismo w języku angielskim nie odnosi się nawet do obywatelstwa hiszpańskiego, ale do „zezwolenia na pobyt”.

Według Eurostatu na dzień 31 sierpnia 2023 r. w UE mieszka ponad cztery miliony Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, z czego prawie 185 000 w Hiszpanii . Istnieje dyrektywa Rady Europejskiej 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r ., zgodnie z którą „zezwolenie na pobyt” to każde zezwolenie, które zgodnie z prawem krajowym może zostać wydane przez państwo członkowskie UE. W szczególności w Hiszpanii zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest Ukraińcom uciekającym przed wojną w ramach uproszczonej procedury i bez konieczności uzyskania wizy hiszpańskiej. Nie wymaga to specjalnego „apelu” do króla Hiszpanii. Aby uzyskać obywatelstwo hiszpańskie, należy mieszkać w tym kraju co najmniej pięć lat.

Dodać należy także, że imiona i nazwiska podane w fałszywym piśmie są transliterowane z języka rosyjskiego (Aleksander, Aleksiej itp.), a nie z języka ukraińskiego.

To nie pierwsza fałszywa rosyjska propaganda na temat przedstawicieli ukraińskich władz, którzy rzekomo „ciągle uciekają” za granicę lub posiadają obywatelstwo innych krajów. Tak, już na początku inwazji na pełną skalę rosyjskie środki masowego przekazu rozpowszechniały fałszywą wiadomość, że prezydent Wołodymyr Zełenski uciekł z Ukrainy.

Rozpowszechniali także fejk na temat izraelskiego obywatelstwa Pierwszej Damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej.

Wcześniej nigeryjska publikacja stworzyła fałszywą historię, jakoby Ołena Zełenska „kupiła” w Nowym Jorku biżuterię wartą ponad milion dolarów .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-