Rosyjski fejk - Ukraina szuka rezerwy mobilizacyjnej poprzez usługi pomocy osobom starszym

Rosyjski fejk - Ukraina szuka rezerwy mobilizacyjnej poprzez usługi pomocy osobom starszym

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda w dalszym ciągu tworzy fejki zgodnie z zatwierdzonymi przez Kreml narracjami.

Rosyjski kanał Telegram udostępnił zrzut ekranu rzekomej korespondencji korporacyjnej pracowników serwisu Nadia, w której kierownictwo serwisu zwraca się do pracowników z prośbą o przekazywanie informacji o osobach powyżej 60. roku życia, które są w „odpowiedniej” formie fizycznej. Z kolei propagandyści wiążą to ze stratami na froncie i rzekomą dalszą mobilizacją mężczyzn, którzy ze względu na wiek nie są już poborowi.

Ten zrzut ekranu jest fałszywy, a sama informacja nie jest prawdziwa. W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel serwisu patronackiego „Nadia” stwierdził, że ​​instytucja nie gromadzi informacji. Dodał też, że specjalizują się w opiece nad osobami starszymi w wieku od 78 do 100 lat.

Zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, w czasie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji, która została przedłużona do 15 listopada, mobilizację można przeprowadzać do 60. roku życia mężczyzn.

Pod koniec sierpnia Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowała , że ​​w administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej odbyło się spotkanie, podczas którego zatwierdzono kolejną narrację dla rosyjskiego systemu dezinformacji, mającą na celu dyskredytację Ukrainy wpływając na jej partnerów na świecie. W szczególności o tym, że mobilizacji zostaną poddani wszyscy Ukraińcy bez wyjątku, bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia.

We wrześniu Ukrinform obalił już kilka rosyjskich kłamstw na ten temat: o mobilizacji ukraińskich studentów i nieletnich.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-