Rosyjski fejk - Ukraina szuka rezerwy mobilizacyjnej poprzez usługi pomocy osobom starszym

Rosyjski fejk - Ukraina szuka rezerwy mobilizacyjnej poprzez usługi pomocy osobom starszym

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda w dalszym ciągu tworzy fejki zgodnie z zatwierdzonymi przez Kreml narracjami.

Rosyjski kanał Telegram udostępnił zrzut ekranu rzekomej korespondencji korporacyjnej pracowników serwisu Nadia, w której kierownictwo serwisu zwraca się do pracowników z prośbą o przekazywanie informacji o osobach powyżej 60. roku życia, które są w „odpowiedniej” formie fizycznej. Z kolei propagandyści wiążą to ze stratami na froncie i rzekomą dalszą mobilizacją mężczyzn, którzy ze względu na wiek nie są już poborowi.

Ten zrzut ekranu jest fałszywy, a sama informacja nie jest prawdziwa. W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel serwisu patronackiego „Nadia” stwierdził, że ​​instytucja nie gromadzi informacji. Dodał też, że specjalizują się w opiece nad osobami starszymi w wieku od 78 do 100 lat.

Zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, w czasie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji, która została przedłużona do 15 listopada, mobilizację można przeprowadzać do 60. roku życia mężczyzn.

Pod koniec sierpnia Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowała , że ​​w administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej odbyło się spotkanie, podczas którego zatwierdzono kolejną narrację dla rosyjskiego systemu dezinformacji, mającą na celu dyskredytację Ukrainy wpływając na jej partnerów na świecie. W szczególności o tym, że mobilizacji zostaną poddani wszyscy Ukraińcy bez wyjątku, bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia.

We wrześniu Ukrinform obalił już kilka rosyjskich kłamstw na ten temat: o mobilizacji ukraińskich studentów i nieletnich.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-