Fałszywe wideo - obywatel Ukrainy rozpowszechniał nazistowskie symbole w Berlinie

Fałszywe wideo - obywatel Ukrainy rozpowszechniał nazistowskie symbole w Berlinie

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda w dalszym ciągu wykorzystuje logo wiodących środków masowego przekazu na świecie do tworzenia fałszywych informacji na temat Ukrainy.

Kanały telegramu Z i prokremlowskie środki masowego przekazu rozpowszechniał film rzekomo opublikowany przez europejski kanał informacyjny Euronews na temat obywatela Ukrainy. W materiale wideo mówi się, że przebywający w Niemczech rzekomo 34-letni Ukrainiec Petro Bondarenko rozpowszechniał nazistowskie symbole – na domach z numerem 148 domalował cyfrę 8, a numer „1488” podzielił na liczby „14” i „88” z ukośnikiem, tworząc w ten sposób hasło kodowe neonazistów. Podobno udało mu się to zrobić na 10 ulicach Berlina, po czym mieszkańcy miasta złożyli na niego skargę i mężczyzna został aresztowany. Jednocześnie w nagraniu widać, że został ukarany jedynie grzywną, mimo że takie działania w Niemczech mogą skutkować sprawą karną. Wygląda na to, że mieszkańcy miasta są tym oburzeni. Uważają, że niemiecka policja tuszuje działania ukraińskich uchodźców.

Takie wideo okazało się kolejną podróbką. Składa się z serii krótkich, niepowiązanych ze sobą klipów wideo i zdjęć, ale jest zilustrowane logo Euronews w prawym górnym rogu. Ponadto do stworzenia propagandowego filmu wykorzystano format kanału europejskiego, choć nie jest on dostępny na oficjalnych stronach Euronews w sieciach społecznościowych, a także na oficjalnej stronie internetowej.

Na fragmentach filmu, w których ma być narysowana cyfra 8, jest po prostu zamazane miejsce. Na tych zdjęciach nie ma ukośnej linii, o czym mowa w filmie.

Pogoda też wprowadza w błąd. Na filmie cały czas się to zmienia. Czasami pokazywane są fragmenty lata, a czasami jest już zimna pora roku. Przykładowo we fragmencie z domem w tle widać opadłe liście, co jest nietypowe jak na sierpień.

Ponadto na jednym ze zdjęć rzekomo widać samego Piotra Bondarenko z zamazaną twarzą. Za pomocą wyszukiwania wstecznego w wyszukiwarkach udało się znaleźć to zdjęcie i ustalić, że zostało opublikowane w Internecie już w 2011 roku - na stronie Welovefacepantig, która specjalizuje się w organizowaniu świąt i różnych tatuaży z imprez tematycznych itp. Zdjęcie wybrane przez propagandystów jako fałszywe przedstawia chłopca o imieniu Stevie. Zrobił takie same tatuaże jak Vin Diesel w salonie w Melbourne.

Aby zilustrować w filmie niemieckie prawo, propagandyści wykorzystali zrzut ekranu dokumentu dotyczącego zmian w australijskim ustawodawstwie (!) dotyczącym walki z terroryzmem (symbole nienawiści i inne środki są zabronione).

W zeszłym tygodniu Rosjanie próbowali już w imieniu Euronews promować fejk jakoby ukraińscy uchodźcy rzekomo pobili Słoweńca z powodu błędu z flagą. Propaganda działała według tego samego schematu – posługiwano się logo i formatem środków masowego przekazu. Kanał Euronews opublikował sprostowanie na swojej stronie internetowej.

Ukrinform zdemaskował już fałszywy film, który Rosjanie próbowali promować w imieniu telewizji Al Jazeera. Następnie pożyczyli także format i logo do fałszywego filmu o ukraińskich nazistach podczas Mistrzostw Świata FIFA w Katarze.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-