Fejkowe zdjęcie - Francja „składa życzenia” Ukrainie z okazji Dnia Niepodległości z mapą bez Krymu

Fejkowe zdjęcie - Francja „składa życzenia” Ukrainie z okazji Dnia Niepodległości z mapą bez Krymu

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda podrobiła baner reklamowy.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały z-telegramu rozpowszechniają zdjęcie banera reklamowego przedstawiającego mapę Ukrainy bez Krymu. Propagandyści twierdzą, że we Francji rozpowszechniana jest podobna „reklama społeczna”. Tym samym „władze francuskie” rzekomo „składają życzenia” Ukrainie z okazji Dnia Niepodległości.

To jest fejk. Propagandyści przerobili w Photoshopie oryginalne zdjęcie duńskiej firmy AFA JCDecaux, specjalizującej się w reklamie zewnętrznej.

Oryginalne zdjęcie zostało przycięte i zastąpione banerem reklamowym. Na oryginale i na podróbce widzimy znak ścieżki rowerowej przed przystankiem, białą linię i odbicie kobiety w szybie przystanku, samochód za banerem, a za przystankiem okna galerii handlowej.

Na oficjalnej stronie AFA JCDecaux na Facebooku oryginalne zdjęcie zostało opublikowane 30 lipca 2023 r.

Poza tym prawdziwe zdjęcie nie zostało zrobione we Francji, a w stolicy Danii, Kopenhadze. Przystanek z banerem znajduje się w pobliżu centrum handlowego Magasin du Nord, którego okna widzimy za przystankiem na zdjęciu.

Francja jest jednym z głównych sojuszników Ukrainy. Podczas wizyty Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu 14 maja 2023 r. podpisano deklarację, w której Republika Francuska po raz kolejny potwierdziła uznanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Królestwo Danii również wspiera integralność terytorialną Ukrainy i przekazuje 19 samolotów F-16 w celu ochrony ukraińskiego nieba.

Wcześniej rosyjscy propagandyści sfałszowali wideo w Tokio.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-