Rosyjska propaganda sfałszowała wiadomość wideo amerykańskiej aktorki filmowej do Zełenskiego

Rosyjska propaganda sfałszowała wiadomość wideo amerykańskiej aktorki filmowej do Zełenskiego

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści opanowali usługę udostępniania wideo Cameo do tworzenia fejków.

Rosyjski kanał Telegram udostępnił wideo, w którym amerykańska aktorka filmowa Priscilla Presley zwraca się do mężczyzny o imieniu Wołodymyr i namawia go, aby leczył się w ośrodku rehabilitacyjnym dla osób uzależnionych. Propagandyści twierdzą, że w tym filmie „wdowa po Elvisie Presleyu poradziła Zełenskiemu poddanie się leczeniu odwykowemu.

To jest fejk. Tak naprawdę propagandyści skorzystali z usługi Cameo, za pomocą której każdy może zamówić wideo od gwiazdy za pieniądze. Na stronie Presley Cameo znajduje się mnóstwo filmów przedstawiających jej kontakty z różnymi osobami. Wiele z nich zostało nagranych dokładnie w tym samym miejscu, co na filmie rozpowszechnianym przez propagandystów. Aby utworzyć aplikację wideo, program prosi o podanie tylko imienia i nazwiska adresowanej osoby. Dlatego w nagraniu brzmi tylko imię „Wołodymyr”, a o Zełenskim nie mówi się wcale. Z kontekstu wynika, że ​​taki apel zlecili krewni niejakiego Włodzimierza. Poza tym apel odnosi się do uzależnienia od alkoholu, a nie od narkotyków, o którym piszą propagandyści.

Ostatnio takie filmy coraz częściej pojawiają się w rosyjskich zasobach. Niedawno podobny apel wideo aktora Johna McGinleya został sprostowany przez dziennikarzy Stopfake. A jeszcze wcześniej rosyjskie media rozpowszechniły wideo z Eliaszem Woodem, który rzekomo zwracał się także do Zełenskiego, co sprostował VoxUkraine. Narracja ta ma na celu dyskredytację Prezydenta Ukrainy i kreowanie negatywnej opinii publicznej na jego temat.

Wykorzystywanie znanych osobistości do tworzenia fejków jest dość powszechne wśród rosyjskich propagandystów. Metoda ta nazywana jest „kultem jednostki”. Służy do kreowania wizerunku publicznego, zarówno pozytywnego, jak i negatywnego.

Wcześniej Ukrinform zaprzeczył fejkowi, do stworzenia którego Rosjanie wykorzystali wideo amerykańskiej piosenkarki Madonny.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-