Fejk - w Polsce Ukraińców zaprasza się tylko do pracy wymagającej niskich kwalifikacji

Fejk - w Polsce Ukraińców zaprasza się tylko do pracy wymagającej niskich kwalifikacji

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda podrobiła broszurę reklamową o targach pracy w Warszawie.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały z-telegramu rozpowszechniają zdjęcie broszury reklamowej z apelem do Ukraińców, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia Polski, aby przyjechali na targi pracy, które mają odbywać się na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie.

W książeczce przedstawiono zawody takie jak: sprzątaczka, pokojówka, zmywarka, opiekun, robotnik budowlany i sezonowy pracownik rolny. W swoich postach propagandyści piszą, że rzekomo Ukraińcy w Polsce mogą znaleźć jedynie pracę wymagającą niskich kwalifikacji i nisko płatną.

To jest fejk. Rosyjska propaganda za pomocą Photoshopa sfałszowała broszurę reklamową polskiego oddziału Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), którego pracownicy byli jednymi z organizatorów targów pracy w Warszawie. Oryginalna książeczka przedstawia spektrum zawodów z różnych dziedzin – praca biurowa, edukacja, obsługa restauracyjna, spawalnictwo.

Prawdziwe targi pracy odbyły się 16 maja 2023 r., natomiast rosyjska propaganda na fałszywej książeczce zmieniła datę na 10 września 2023 r.

Co więcej, akcja poszukiwania pracy nie była organizowana wyłącznie dla Ukraińców. Zaproszeni byli na nie studenci, absolwenci uczelni wyższych oraz wszyscy, którzy szukają pracy. W Internecie można znaleźć broszury reklamowe nie tylko w języku ukraińskim, ale także polskim.

Według stanu na 30 maja 2023 r. 78% Ukraińców jest zatrudnionych w Polsce, 56% wysyła pieniądze na Ukrainę.

Ukraińscy uchodźcy nie tylko znajdują w Polsce pracę, ale także otwierają własne firmy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), od początku inwazji na pełną skalę Ukraińcy utworzyli w Polsce prawie 30 tysięcy firm. W 2022 roku prawie co dziesiąte przedsiębiorstwo utworzone w Polsce należało do obywateli Ukrainy. Najpopularniejsze branże: usługi, budownictwo, handel, IT.

Wcześniej Rosyjska propaganda sfałszowała ulotkę propagandową dla ukraińskich uchodźców w Niemczech.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-