Fejk - na wystawę w Radzie Najwyższej Ukrainy wydano kilka milionów hrywien

Fejk - na wystawę w Radzie Najwyższej Ukrainy wydano kilka milionów hrywien

Fact-checking
Ukrinform
Fałszywe informacje o prawdziwym wydarzeniu w ukraińskim parlamencie

Kanał Z-telegram udostępnił post, w którym mówi się, że Rada Najwyższa Ukrainy postanowiła zorganizować dla deputowanych wystawę z „woskowymi figurami rosyjskich książąt”, rzekomo wydano na nią kilka milionów hrywien, została otwarta dla zdjęć, a następnie zamknięta. Wpis ilustrowany jest zdjęciem figurek ustawionych w jednym z pomieszczeń Rady Najwyższej.

To jest fejk. Na zdjęciu opublikowanym przez propagandzistów widać, że wydarrzenie nosi nazwę „Ukraina. Powstanie państwowości”. Przy pomocy zwykłej wyszukiwarki Google dowiadujemy się, że Muzeum Formacji Narodu Ukraińskiego jest jednym z organizatorów ekskluzywnej wystawy „Ukraina. Powstanie państwowości” w Narodowym Rezerwacie „Ławra Peczerska” , która potrwa do końca roku.

Na oficjalnej stronie muzeum na Facebooku pojawiła się informacja , że ​​przedstawiciele instytucji zwrócili się do Rady Najwyższej Ukrainy z propozycją umieszczenia mini-wystawy „Ukraina. Powstanie państwowości” do Dnia Państwowości Ukraińskiej. Chodziło o to, aby na banerach podać informacje o 7 jednostkach państwowych, w których znajdowały się nasze narody, pokazać atrybuty, mapy itp. Ponadto uzgodniono czasowe przeniesienie postaci głównych budowniczych państwa z muzeum do Rady Najwyższej Ukrainy. W poście podkreślono, że wszystkie wydatki finansowe pokrywa Muzeum Kształcenia Narodu Ukraińskiego. Co ciekawe, figurki nie są woskowe, a wykonane z „cyberskóry”.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel muzeum podkreślił, że ta mini-wystawa powstała na koszt muzeum i bez preferencji.

„Informacje o organizacji takiej wystawy za kilka milionów są nieprawdziwe. Figurki dostarczone do Rady zostały sporządzone 4 lata temu. Muzeum zapłaciło za ich transport” – dodała.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-