Fejk - Polaków przygotowują na wypadek jądrowy

Fejk - Polaków przygotowują na wypadek jądrowy

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści sfałszowali instrukcje Ministerstwa Zdrowia RP na wypadek promieniowania.

Ostatnio wiele kanałów Z-telegram i kremlowskie środki masowego przekazu rozpowszechnić informację, że w Polsce rozpoczęto rozpowszechnianie instrukcji na wypadek wybuchu jądrowego. Na potwierdzenie opublikowali zdjęcie samej instrukcji, która rzekomo została stworzona przez polskie Ministerstwo Zdrowia. Świadczy o tym nazwa instytucji w prawym górnym rogu oraz jej logo. W przypadku katastrofy radiacyjnej Polakom zaleca się stosowanie się do oficjalnych komunikatów, mieć dostęp do telefonu i telewizji oraz nie panikowanie. Ponadto konieczne jest zamykanie drzwi, okien i zakrywanie różnych otworów, aby zapobiec przedostawaniu się promieniowania do domów. W zaleceniu wydanym rzekomo przez polskie Ministerstwo Zdrowia czytamy również, że do czasu oficjalnego powiadomienia należy pozostać w domu, a w przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz należy zakryć nos i usta mokrym ręcznikiem. Następnie musisz wziąć prysznic, zmienić buty i ubranie. Ponadto,instrukcja odradza spożywanie żywności z niepewnych źródeł oraz radzi ukrywanie zwierząt.

To jest fejk. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia RP , a także na oficjalnym profilu na Facebooku nie ma instrukcji na wypadek awarii jądrowej. Takie instrukcje nie były drukowane w instytucji. Przedstawiciele resortu poinformowali o tym Ukrinform.

Rosjanie aktywnie tworzą fałszywe informacje, aby potwierdzić własne narracje. Już w zeszłym roku specjaliści z Zaporoskiego Centrum Śledczego obalili rosyjską fałszywkę o katastrofie nuklearnej, którą propagandyści rozpowszechniali również poprzez fałszowanie.

Już w tym roku rosyjskie środki masowego przekazu również „ogłosiły” katastrofę nuklearną na Ukrainie. Twierdzili, że w związku z rzekomym uderzeniem w magazyny amunicji w Chmielnickim 12 maja i Tarnopolu 13 maja, miasta te „podniosły poziom radioaktywności”. Ukrinform również zdementował i ten fejk.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-