Fejk - Ołena Zełenska otrzymała izraelski paszport

Fejk - Ołena Zełenska otrzymała izraelski paszport

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda rozpowszechnia w internecie fałszywe zdjęcie „dokumentu”.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały z-telegram rozpowszechniają zdjęcie rzekomego izraelskiego paszportu Ołeny Zełenskiej.

Propagandziści twierdzą, że pierwsza dama otrzymała ten „dokument” podczas wizyty w Izraelu 19 czerwca 2023 roku.

To jest fejk. Data wystawienia „dokumentu” oraz okres jego ważności są ze sobą sprzeczne. Na zdjęciu dystrybuowanym przez rosyjską propagandę data wydania to 19.06.2023, a data ważności to 18.06.2023. Oznacza to, że w momencie wydania „paszport” był już nieważny.

Podstawą fałszerstwa był wzór paszportu obywatela Izraela, który bez trudu można znaleźć w Internecie.

Oszuści wskazali też Ukraińską SRR jako kraj urodzenia Ołeny Zełenskiej. W internecie znaleźliśmy izraelskie paszporty wydawane repatriowanym obywatelom Ukrainy, którzy urodzili się przed odzyskaniem niepodległości w 1991 roku. Ukraina, a nie Ukraińska SRR, jest tam wskazana jako kraj urodzenia.

Podczas wizyty w Izraelu Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z pierwszą damą kraju Michal Herzog i prezydentem Izaakiem Herzogiem. Rozmowa poświęcona była kwestiom humanitarnym, w szczególności pomocy dzieciom dotkniętym wojną oraz problemowi leczenia stanów pourazowych .

W ramach podróży roboczej Pierwsza Dama zapoznała się również z izraelskim podejściem do pomocy dzieciom z urazami psychicznymi w Szpitalu Dziecięcym Safra oraz odwiedziła Centrum Kultury Ukrainy.

Wcześniej w Warszawie zdementowano fejk dotyczący graffiti z Wołodymyrem Zełenskim.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-