Fejk - Ołena Zełenska otrzymała izraelski paszport

Fejk - Ołena Zełenska otrzymała izraelski paszport

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjska propaganda rozpowszechnia w internecie fałszywe zdjęcie „dokumentu”.

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały z-telegram rozpowszechniają zdjęcie rzekomego izraelskiego paszportu Ołeny Zełenskiej.

Propagandziści twierdzą, że pierwsza dama otrzymała ten „dokument” podczas wizyty w Izraelu 19 czerwca 2023 roku.

To jest fejk. Data wystawienia „dokumentu” oraz okres jego ważności są ze sobą sprzeczne. Na zdjęciu dystrybuowanym przez rosyjską propagandę data wydania to 19.06.2023, a data ważności to 18.06.2023. Oznacza to, że w momencie wydania „paszport” był już nieważny.

Podstawą fałszerstwa był wzór paszportu obywatela Izraela, który bez trudu można znaleźć w Internecie.

Oszuści wskazali też Ukraińską SRR jako kraj urodzenia Ołeny Zełenskiej. W internecie znaleźliśmy izraelskie paszporty wydawane repatriowanym obywatelom Ukrainy, którzy urodzili się przed odzyskaniem niepodległości w 1991 roku. Ukraina, a nie Ukraińska SRR, jest tam wskazana jako kraj urodzenia.

Podczas wizyty w Izraelu Olena Zełenska spotkała się w Tel Awiwie z pierwszą damą kraju Michal Herzog i prezydentem Izaakiem Herzogiem. Rozmowa poświęcona była kwestiom humanitarnym, w szczególności pomocy dzieciom dotkniętym wojną oraz problemowi leczenia stanów pourazowych .

W ramach podróży roboczej Pierwsza Dama zapoznała się również z izraelskim podejściem do pomocy dzieciom z urazami psychicznymi w Szpitalu Dziecięcym Safra oraz odwiedziła Centrum Kultury Ukrainy.

Wcześniej w Warszawie zdementowano fejk dotyczący graffiti z Wołodymyrem Zełenskim.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-