Fejk o Nowej Kachowce - zwierzęta nie zginęły, bo tam nie było ZOO

Fejk o Nowej Kachowce - zwierzęta nie zginęły, bo tam nie było ZOO

Fact-checking
Ukrinform
Jak TASS obalił doniesienia ukraińskich środków masowego przekazu w odniesieniu do „przedstawiciela służb ratowniczych”

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​informacja o śmierci zwierząt z ogrodu zoologicznego w Nowej Kachowce po wybuchu elektrowni wodnej w Nowej Kachowce jest nieprawdziwa, ponieważ rzekomo w mieście w ogóle nie było ogrodu zoologicznego, jak stwierdził anonimowy „przedstawiciel służb ratunkowych dzielnicy miasta”.

To jest fejk. Zoo „Kazkova Dibrova” zostało otwarte w 1992 roku i znajdowało się w Nowej Kachowce przy Alei Dnieprowskiego 26a. Zoo ma własną stronę na Facebooku i jest łatwe do znalezienia na mapach Google.

Burmistrz Nowej Kachowki , Wołodymyr Kowalenko, powiedział Ukrinformowi, że po wybuchu elektrowni 6 czerwca ZOO zostało całkowicie zalane i ludzie nie mogli do niego dotrzeć nawet rano.

Wtedy organizacja „UAnimals”, której udało się porozumieć z dyrekcją ZOO, poinformowała, że ​​z 300 zwierząt ZOO udało się uratować tylko łabędzie i kaczki.

Później okazało się, że przeżyły także papugi, latające wiewiórki, fretki, szynszyle i świnki morskie, których nie było w zoo, ale w domu jednego z pracowników.

6 czerwca okupanci rosyjscy wysadzili elektrownię wodną w Nowej Kachowce, w wyniku ataku terrorystycznego około 80 osad zostało częściowo lub całkowicie zalanych .

Na terytorium tymczasowo okupowanym przez Rosję obwodu chersońskiego najeźdźcy nawet nie próbują pomóc ludziom, którzy ucierpieli w wyniku wybuchu elektrowni wodnej.

Według analityków Instytutu Studiów nad Wojną bilans dowodów, argumentów i retoryki wskazuje, że Rosjanie celowo uszkodzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

Wcześniej propagandyści rozpowszechniali fałszywe wiadomości o kijowskiej elektrowni wodnej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-