Tkaczenko podziękował Polsce i Litwie za wspieranie kultury ukraińskiej w czasie wojny

Tkaczenko podziękował Polsce i Litwie za wspieranie kultury ukraińskiej w czasie wojny

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko podziękował kolegom z Polski i Litwy Piotrowi Glińskiemu i Simonasowi Kairys za wspieranie kultury ukraińskiej i postaci kultury Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji.

Podkreślił to podczas wspólnego oświadczenia dla mediów trzech ministrów kultury Trójkąta Lubelskiego (Ukraina, Polska, Litwa) we wtorek w Krakowie po podpisaniu deklaracji o współpracy w zakresie ochrony kultury ukraińskiej, jej wspierania w Polsce i na Litwie, dający ukraińskim artystom możliwość pracy w tych krajach, a także memorandum o współpracy między Ukrainą a Polską w zakresie inwentaryzacji strat obiektów architektonicznych i archeologicznych spowodowanych agresją rosyjską – donosi korespondent Ukrinform.

„Dziękuję moim kolegom za wspieranie kultury ukraińskiej, ponieważ ukraińscy działacze kultury nadal działają: otwarte teatry (50 premier), otwarte muzea, a ludzie bardzo chcą włączyć się w kulturę podczas wojny” – podkreślił Tkaczenko.

Zaznaczył, że Ukraina jest bardzo wdzięczna rządom Polski i Litwy za pomoc Kijowowi przede wszystkim w zakresie broni i udzielenia schronienia Ukraińcom uciekającym przed wojną w tych krajach.

„Ale dla mnie ważne jest, abyśmy byli zjednoczeni we wspólnym rozumieniu naszego dziedzictwa kulturowego” – podkreślił Tkaczenko.

Powiedział, że widział hasło: „Przeszłość jest dla przyszłości” w muzeum Czartoryskich w Krakowie.

„Ta przeszłość naprawdę jest w stanie przenieść nas w przyszłość, ponieważ łączy nas walka o niepodległość i nasze wspólne militarne wyczyny. Ale najważniejsze jest to, że wykuło to wspólne zrozumienie naszej przyszłości” – stwierdził minister.

Zauważył, że hasło powstania styczniowego w Polsce w 1863 r., w którym brali udział także Ukraińcy – „Za naszą i waszą wolność” – jest dziś bardzo aktualne w kontekście walki Ukraińców o wolność całej Europy.

Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Piotr Gliński podkreślił, że straszna wojna, którą Putin rozpętał przeciwko Ukrainie, miała na celu nie tylko wymordowanie narodu ukraińskiego, ale przede wszystkim zniszczenie kultury ukraińskiej.

„Ale kultura ukraińska okazała się tak silna, że ​​Ukraińcy dają nadzieję całemu światu. Walczą nie tylko o suwerenność swojego narodu, ale także o wolność całej Europy i zachodniej cywilizacji” – podkreślił Gliński.

Podziękował swoim ukraińskim i litewskim kolegom za współpracę w ramach Trójkąta Lubelskiego w dziedzinie kultury, zaznaczając, że ta przyjaźń między krajami była aktywnie kształtowana jeszcze w czasie wojny.

"Dziękuję za naszą solidarność, wspólnie zbudujemy dobrą przyszłość dla naszych krajów i narodów w dziedzinie kultury na długie lata" - podkreślił wicepremier RP.

Minister kultury Litwy Simonas Kairys podkreślił, że bardzo ważne było podpisanie dokumentów o współpracy między trzema krajami na Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie bardzo wyraźnie widać elementy wspólnej historii i kultury. Podkreślił: kiedy rosyjski agresor próbuje zniszczyć ukraińską kulturę, skutek jest odwrotny: jeszcze bardziej jednoczy narody ukraiński, polski i litewski.

„Ukraina płaci zbyt wysoką cenę za to, że inne narody mogą żyć w wolności. Dlatego bardzo martwimy się o Ukraińców i wspieramy ich wszelkimi dostępnymi metodami” – podkreślił Kairys.

Jak poinformowano, ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego wspólnie zwiedzili także wystawę „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa – prace Johanna Pinzla ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”, która jest pokazywana w Zamku Królewskim na Wawelu, a także wziął udział w oficjalnym otwarciu wystawy „Wilno, Wilno, Wilno 1918-1948. Jedno miasto – wiele historii” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa została przygotowana z okazji 700-lecia Wilna.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-