Fejkowe wideo - Budanow i ludobójstwo na Krymie

Fejkowe wideo - Budanow i ludobójstwo na Krymie

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści skleili ze sobą różne fragmenty wywiadu szefa GUR MO

Niedawno wideo zostało udostępnione w kanałach rosyjskiego Telegramu, sieci społecznościowej Vkontakte i prokremlowskich środkach masowego przekazu . Na nim szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z dziennikarzem Dmytro Komarowem rzekomo ogłosił plany fizycznego zniszczenia około 3 milionów mieszkańców Krymu.

To jest fejk. Któregoś dnia rzeczywiście ukazało się nowe wydanie specjalnego projektu Dmytro Komarowa, ale Rosjanie wycięli i wkleili dwie części, które dotyczyły różnych tematów.

W wywiadzie szef GUR MON, odpowiadając na pytanie dziennikarza dotyczące rosyjskich zbrodniarzy wojennych, powiedział, że sprawiedliwą odpowiedzialnością za część z nich jest fizyczne zniszczenie. Aby stworzyć fejk, propagandyści zredagowali tę część wywiadu z innym, w którym Budanow podkreślił, że po zwycięstwie Ukrainę czeka dość trudny etap, w szczególności dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy od 2014 roku żyją pod rosyjską okupacją. „Przyjmiemy trzy miliony ludzi, którzy przez 9 lat żyli pod rosyjską propagandą. Ci ludzie mają już inne postrzeganie świata” – powiedział.

Rosyjscy propagandziści często używają fałszywych wideo, próbując rozpowszechniać fałszywe wiadomości o znanych postaciach. Wcześniej zredagowali już fejk o Wołodymyrze Zełenskim i Walerym Załużnym, a także sfabrykowali klip supergwiazdy Madonny.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-