Rosyjski fejk - Ukraińcy sprzedają części zamienne od ambulansów od holenderskich wolontariuszy

Rosyjski fejk - Ukraińcy sprzedają części zamienne od ambulansów od holenderskich wolontariuszy

Fact-checking
Ukrinform
Manipulacja reklamami internetowymi jest jednym z narzędzi regularnie wykorzystywanych przez rosyjską propagandę do tworzenia fejków.

Rosyjskie kanały telegramowe i wiele środków masowego przekazu donosiło ostatnio, że karetki pogotowia, które zostały przekazane przez holenderskich wolontariuszy w celu zapewnienia kontrofensywy, najwyraźniej zaczęły być sprzedawane na części zamienne na Ukrainie. Propagandyści starali się to potwierdzić zrzutami ekranu z internetowego serwisu ogłoszeń OLX. Jak wynika z wpisu, temat ten miał być poruszany w sieciach społecznościowych przez wolontariuszy, którzy przekazywali samochody Siłom Zbrojnym. Dla potwierdzenia autorzy przypomnieli, że dwa tygodnie temu z Holandii wysłano na Ukrainę kilkadziesiąt karetek mercedesa tego modelu.

To jest fejk. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej firmy https://avto-svit.in.ua/ , która stworzyła internetowe ogłoszenie na OLX dotyczące sprzedaży części do ambulansów, od wielu lat specjalizuje się w demontażu samochodów. Można to sprawdzić, korzystając z cyfrowego archiwum Wayback Machine. Jeszcze przed inwazją na pełną skalę firma zajmowała się sprzedażą używanych części do busów.

Ponadto w komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel firmy i autor reklamy na OLX zapewnił, że przedsiębiorcy nie otrzymali samochodów od ochotników i wojska. A samochód ze zdjęcia w ogłoszeniu, na którym zsyłali się propagandyści, 2,5 roku temu wjechał na Ukrainę.

Z kolei fundacja Zeilen van Vrijheid zajmuje się aktywnym wolontariatem w Holandii. Została założona na początku marca 2022 roku. Zeilen van Vrijheid pozyskuje i dostarcza ambulanse oraz środki medyczne do cywilnych placówek służby zdrowia i jednostek wojskowych Ukrainy. To właśnie ten fundusz wysłał ostatnio na Ukrainę kolejny konwój karetek.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciel Zeilen van Vrijheid zapewnił, że karetki wysyłane przez fundację na Ukrainę trafiają do szpitali lub jednostek wojskowych i nie ma mowy o ich sprzedaży na części.

Manipulacja ogłoszeniami internetowymi to jedno z narzędzi propagandystów do tworzenia fejków. Już kilka miesięcy temu próbowali przekonać opinię publiczną, że na Ukrainie odsprzedają ambulans, który był prezentem dla kraju od Polski. Ponadto za pomocą podrobionego ogłoszenia internetowego Rosjanie rozpowszechnili fałszywą historię, że mężczyźni na Ukrainie masowo kupują gipsowe manekiny na ręce i stopy i nie wychodzą bez nich na zewnątrz, ukrywając się przed mobilizacją. A fabrykowanie przez Rosjan fałszywych ogłoszeń internetowych, że w polskich hotelach pojawiła się nowa usługa – noclegi bez Ukraińców – miało na celu wywołanie napięcia między narodami Ukrainy i Polski.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-