Rosyjska propaganda próbuje ukryć zbrodnię wojenną w Mikołajowie

Rosyjska propaganda próbuje ukryć zbrodnię wojenną w Mikołajowie

Fact-checking
Ukrinform
Tradycyjne fejki już nie wystarczają, zaczęły się fałszywe „weryfikacje faktów”.

Rosyjscy propagandyści próbują ukryć ostrzał centrum handlowego w Mikołajowie, który miał miejsce w nocy 17 maja. Szef Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kim opublikował na swoim kanale Telegram zdjęcie trafienia w obiekt cywilny.

Kanały Z-Telegram zaczęły zaprzeczać, jakoby rakieta uderzyła w centrum handlowe i oskarżyły Witalija Kima o szerzenie dezinformacji. W swoich postach propagandyści twierdzą, że zdjęcie zamieszczone przez szefa Obwodowej Administracji Wojskowej nie pochodzi z Mikołajowa, ale z Seulu i jest datowane na 1995 rok.

Rosyjska propaganda używa fałszywej „weryfikacji faktów” jako „dowodu”. Propagandyści publikują zrzut ekranu z sekcji „szukaj według zdjęcia”, niby w rosyjskiej wyszukiwarce. Spośród setek podobnych zdjęć wybrali zdjęcie z zawalenia się centrum handlowego Sampoon w Seulu.

W rzeczywistości zniszczenia w supermarkecie w Mikołajowie nie mają nic wspólnego z kadrami z Korei Południowej.

W Seulu w 1995 roku pięciopiętrowy budynek zawalił się z powodu naruszenia procesu budowlanego, w wyniku czego zginęło ponad 500 osób, a kolejne tysiąc zostało rannych. Na filmie z tej katastrofy widać doszczętnie zniszczony budynek, w którym pozostały tylko skrzynie z kamieniami.

Na zdjęciu z Mikołajowa nie ma takiego zniszczenia.

Jeśli pobierzesz zdjęcie przesłane przez Witalija Kima do wyszukiwarki Google, od razu zrozumiesz, że zdjęcie pochodzi z Mikołajowa.

A jeśli w rosyjskiej wyszukiwarce wyszukasz zdjęcie Kima z Mikołajowa, system pokaże setki zdjęć zniszczonych centrów handlowych z całego świata. Nawiasem mówiąc, pierwsze zdjęcie z podobnego wydarzenia będzie zdjęciem tragedii nie w Seulu, ale w Rydze.

Wynik „wyszukiwania” powstał w edytorze graficznym – do zdjęcia Kima dodano tekst o zawaleniu się centrum handlowego w Seulu.

Wcześniej rosyjska propaganda wymyśliła katastrofę nuklearną na Ukrainie.

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-