Dziś jest Dzień Wyszywanki

Dziś jest Dzień Wyszywanki

Ukrinform
Dziś, w trzeci czwartek maja, Ukraińcy tradycyjnie obchodzą Dzień Wyszywanki.

Ten Dzień nie jest oficjalny, ale obchodzony jest nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą – przez Ukraińców i wszystkich ludzi, którzy są lojalni wobec nas i naszej kultury.

Akcja wywodzi się z inicjatywy młodzieży studenckiej Wydziału Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza. W 2006 roku zaproponowali, aby jeden dzień w roku poświęcić ukraińskiej haftowanej koszuli.

Można powiedzieć, że święto istniało i było obchodzone w wąskim gronie, jednak w 2014 roku wyszło nie tylko poza krąg świadomych ukraińskich studentów, ale także poza granice samej Ukrainy.

Ukraińska wyszywanka, wraz z ukraińską pisanką, jest jednym z pozytywnych symboli kultury ukraińskiej. Ponadto nosząc haftowaną koszulę demonstrujesz nie tylko jej piękno i wyjątkowość, ale także udowadniasz swoją przynależność do wielowiekowej ukraińskiej tradycji kulturowej.

Trzeci czwartek maja nie został wybrany przypadkowo. Twórcy kampanii upierają się, że Dzień Wyszywanki wypada w dzień powszedni, a nie w weekend, podkreślając, że Wyszywanka jest organicznym składnikiem życia i kultury Ukraińców, a nie artefaktem pokrytym kulami na mole.

Tego dnia w sieci tradycyjnie odbywają się ciekawe konkursy, np. „Najlepsza wyszywanka” czy „Najlepsze zdjęcie” w wyszywance. Nie tylko mieszkańcy Ukrainy, ale także Ukraińcy za granicą publikują zdjęcia w wyszywankach w Internecie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-