Dziś jest Dzień Wyszywanki

Dziś jest Dzień Wyszywanki

Ukrinform
Dziś, w trzeci czwartek maja, Ukraińcy tradycyjnie obchodzą Dzień Wyszywanki.

Ten Dzień nie jest oficjalny, ale obchodzony jest nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą – przez Ukraińców i wszystkich ludzi, którzy są lojalni wobec nas i naszej kultury.

Akcja wywodzi się z inicjatywy młodzieży studenckiej Wydziału Historii, Politologii i Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza. W 2006 roku zaproponowali, aby jeden dzień w roku poświęcić ukraińskiej haftowanej koszuli.

Można powiedzieć, że święto istniało i było obchodzone w wąskim gronie, jednak w 2014 roku wyszło nie tylko poza krąg świadomych ukraińskich studentów, ale także poza granice samej Ukrainy.

Ukraińska wyszywanka, wraz z ukraińską pisanką, jest jednym z pozytywnych symboli kultury ukraińskiej. Ponadto nosząc haftowaną koszulę demonstrujesz nie tylko jej piękno i wyjątkowość, ale także udowadniasz swoją przynależność do wielowiekowej ukraińskiej tradycji kulturowej.

Trzeci czwartek maja nie został wybrany przypadkowo. Twórcy kampanii upierają się, że Dzień Wyszywanki wypada w dzień powszedni, a nie w weekend, podkreślając, że Wyszywanka jest organicznym składnikiem życia i kultury Ukraińców, a nie artefaktem pokrytym kulami na mole.

Tego dnia w sieci tradycyjnie odbywają się ciekawe konkursy, np. „Najlepsza wyszywanka” czy „Najlepsze zdjęcie” w wyszywance. Nie tylko mieszkańcy Ukrainy, ale także Ukraińcy za granicą publikują zdjęcia w wyszywankach w Internecie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-