W Warszawie aktywiści postawili instalację o zbrodniach Federacji Rosyjskiej pod pomnikiem żołnierzy radzieckich

W Warszawie aktywiści postawili instalację o zbrodniach Federacji Rosyjskiej pod pomnikiem żołnierzy radzieckich

zdjęcie, wideo
Ukrinform
9 maja ukraińscy i polscy aktywiści odsłonili dużą instalację artystyczną w pobliżu pomnika żołnierzy radzieckich w Warszawie, pod którym delegacja rosyjska na czele z ambasadorem Rosji w Polsce planuje dziś złożyć kwiaty.

Instalacja ma przypominać o zbrodniach rosyjskiego reżimu terrorystycznego, donosi korespondent Ukrinformu.

Setki ukraińskich flag, wiele z nich pokrytych czerwoną farbą, małe drewniane krzyżyki z nazwiskami zmarłych Ukraińców i Polaków, makiety budynków mieszkalnych z napisami - Bucza, Mariupol, Bachmut, Chersoń, Irpin - ustawiono w pobliżu pomnika.

Jak zauważyła podczas briefingu medialnego działaczka warszawskiego Euromajdanu Wiktoria Pohrebniak, ta artystyczna instalacja pod pomnikiem żołnierzy radzieckich pokazuje zniszczone przez Rosję ukraińskie miasta i życie ludzkie.

„Ambasador terrorystycznego kraju, który zamierza złożyć kwiaty pod pomnikiem, będzie zmuszony przejść symbolicznymi ulicami zniszczonego Mariupola, Buczy, Irpenia, Chersoniu. Będzie zmuszony przejść przez krew i groby Ukraińców. działacze nie pozostawili mu innego wyboru” – podkreśliła Pohrebniak.

W Warszawie aktywiści postawili instalację o zbrodniach Rosjan pod pomnikiem żołnierzy radzieckich / Fot. Jurij Banachewicz, Ukrinform

Na miejscu obecnych jest wielu aktywistów, policji, przedstawicieli mediów. Oczekuje się, że pod mauzoleum żołnierzy radzieckich przybędzie rosyjska delegacja pod przewodnictwem ambasadora Rosji w Warszawie Serhija Andrejewa.

W zeszłym roku, 9 maja, podczas próby złożenia kwiatów pod pomnikiem, aktywiści oblali czerwonym płynem rosyjskiego ambasadora Andrejewa.

Jak poinformowano, działacze inicjatywy społecznej "Euromajdan-Warszawa" dziś o godzinie 6:00 obudzili rosyjskich dyplomatów w Warszawie dźwiękami syren i bombardowań.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-