Rosyjska propaganda wypuściła fejk o świecach „Domu Związków Zawodowych” o zapachu „pianki na ognisku”

Rosyjska propaganda wypuściła fejk o świecach „Domu Związków Zawodowych” o zapachu „pianki na ognisku”

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wymyślili kolejny fejk na „świętą datę”

Kremlowskie środki masowego przekazu i kanały Z-telegram rozpowszechniły informację, że ukraińskie sklepy internetowe rozpoczęły sprzedaż świec zapachowych z etykietą „Dom Związków Zawodowych” o zapachu „pianki na ognisku” jeszcze przed 2 maja.

Jako „dowód” propagandyści powołują się na zrzut ekranu ze strony jednego ze sklepów internetowych, w którym sprzedawane są świece z patriotycznymi hasłami, w tym świeca z napisem „Dom Związków Zawodowych”.

Jest to jednak zdjęcie fałszywe. Oszuści znaleźli darmowy obraz stockowy ze świecą na stronie Rawpixel i po prostu zastąpili słowa na etykiecie w Photoshopie.

Na obu zdjęciach widzimy te same napisy na środku etykiety oraz refleksy światła na świecy.

Tworząc takie fejki, Rosja kontynuuje propagowanie narracji o tzw. „odeskiej chacie” i o tym, że Ukraina została „zajęta przez nacjonalistów”, którzy „zabijają rosyjskojęzycznych”. Kreml od dziewięciu lat wykorzystuje wydarzenia, które miały miejsce w Odessie 2 maja 2014 roku, do uzasadnienia agresji na Ukrainę.

Głównymi podejrzanymi w sprawie tragedii z dnia 2 maja 2014 roku w Odessie są były szef policji bezpieczeństwa publicznego Dmytro Fuczeddzi oraz szef miejscowego oddziału ratunkowego Wołodymyr Bodelan. Obaj uciekli i ukrywają się na Krymie, tymczasowo okupowanym przez Rosję.

Wcześniej rosyjska propaganda próbowała w sieciach społecznościowych wydawać amerykańskie wielkanocne żarty za „kryzysu gospodarczego” w USA .

Andrij Olenin


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-