Fejk rosyjski - dowódca batalionu Gwardii Narodowej nakazał strzelać na punktach kontrolnych

Fejk rosyjski - dowódca batalionu Gwardii Narodowej nakazał strzelać na punktach kontrolnych

Fact-checking
Ukrinform
Rosyjscy propagandyści sfabrykowali rozkaz dowódcy jednostki wojskowej Gwardii Narodowej.

Propagandowe kanały telegramowe, portal społecznościowy Vkontakte i szereg rosyjskich środków masowego przekazu opublikowały zdjęcie rzekomego rozkazu dowódcy jednostki wojskowej 3056 (16. wydzielony batalion jednostki wojskowej 3056 Gwardii Narodowej Ukrainy - red. ) w Mikołajowie, Rusłana Kuzmycza. W nim nakazuje on ustawianie blokad drogowych i organizowanie całodobowych patroli w szeregu zaludnionych obszarów w związku z samowolnym opuszczaniem stanowisk bojowych przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i uchylaniem się od mobilizacji obywateli w wieku poborowym. Ponadto „dokument” stwierdza, że ​​dokonano tego w celu pełnej kontroli pojazdów, rzeczy osobistych i dokumentów obywateli, nakazuje się organizowanie stanowisk strzeleckich, a dowódcy muszą zademonstrować personelowi procedurę użycia broni w przypadku oporu obywateli.

To jest fejk. Przede wszystkim dokument jest sporządzony nieprawidłowo. Gwardia Narodowa Ukrainy podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a nie Ministerstwu Obrony Ukrainy, jak napisano na zzdjęciu rozkazu rozpowszechnianego przez propagandzistów.

Ponadto, jak wynika z otwartych źródeł , 16. samodzielny batalion stacjonuje w Chersoniu, a nie w Mikołajowie.

W komentarzu dla Ukrinform przedstawiciele JW 3056 poinformowali, że takiego rozkazu nie ma.

Tworzenie fałszerstw na temat armii ukraińskiej poprzez fałszowanie dokumentów jest dość powszechnym narzędziem propagandystów. Niedawno Ukrinform obalił już fejk dotyczący zaświadczeń o odpłatności za służbę w Siłach Zbrojnych.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-